Výsadby stromů v Moldavsku: lesy zachraňují naše řeky

3.12.2020 - MOLDAVSKO | Články
FOTO: Petru Vinari / Eco-TIRAS
7. a 14. listopadu organizovaly moldavské nevládní organizace „Eco-TIRAS“, „Parks of Future“ a „Renasterea Rurala“ v Podněstří (Ribnitsa a Slobozia) a ve vesnici Budesti a nedaleko města Anenii Noi rozsáhlé výsadby stromů. Pomoci se zalesňováním země se rozhodlo více než 200 vesničanů a dobrovolníků. Hlavním cílem těchto akcí je ekologizovat Moldavsko, přispět k čistému a zdravému životnímu prostředí a zvýšit povědomí o důležitosti lesů pro ekologickou rovnováhu. 

Fotografie z akce jsou k dispozici zde >>> 

“Všechno šlo skvěle. Počasí naši akci podpořilo malým nočním deštěm a mokrou půdou. Lidé byli nadšení, spousta z nich přišla s dětmi a všichni s radostí polovinu dne pracovali pro veřejný prospěch a aby přizpůsobovali svou zemi změně klimatu,“ popisuje Ilya Trombitsky, předseda moldavské sítě občanských iniciativ pro ochranu řek Eco-TIRAS. Stromy vysazené na břehu řeky pomáhají zpevňovat břehy, zabraňují sesuvům půdy a pronikání znečišťujících látek do vody, zajišťují stín, aby se snížilo odpařování vody, a starají se o příznivé prostředí pro hmyz atd. 

Starostka obce Budesti Nina Costiuc akci podpořila poskytnutím několika hektarů potřebného území, technikou a dokonce i vlastní účastí. Událost byla synchronizována pro oba břehy – proběhla také v Podněstří (Suhaya Ribnitsa, přítok řeky Dněstr, a Slobozia). Kromě Budesti proběhla další výsadba poblíž města Anenii Noi. 

Výsadby stromů probíhají v rámci „Budování důvěry mezi moldavskými břehy“, společného projektu Eco-TIRAS a Arniky, finančně podporovaného Programem transformační spolupráce Transition Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Z projektu byl hrazen nákup sazenic, rukavic, jídla a pití a také výdaje na přepravu sazenic a účastníků. Akce byly realizovány v úzké spolupráci s místními úřady. Výsledky a doporučení na základě analýz půdy a vody byly použity k výběru druhů stromů a keřů pro výsadbu. 

Video z výsadby v Budesti: 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu