Sdružení Arnika bude mít svou zástupkyni na mezinárodní konferenci CleanMed Europe 2012, která je zaměřena na zdravotnictví šetrné k životnímu prostředí. Bude to jediná česká přednášející mezi zhruba sedmdesátkou mluvčích z celého světa. Na akci, jež se uskuteční ve dnech 26. až 28. září ve švédském Malmö, představí, jak si naše země vede v omezování PVC a rizikových ftalátů ve zdravotnictví, kde se problematické materiály často vyskytují.
Ekologické sdružení se o omezování rizikových materiálů, jako je například ftaláty uvolňující PVC, zasazuje dlouhodobě. „V uplynulých letech se několika českým nemocnicím právě ve spolupráci s Arnikou podařilo nahradit část zdravotnického vybavení z PVC za alternativy, které jsou šetrnější k lidskému zdraví. Dlouhodobě usilujeme o snížení výroby a výskytu výrobků z PVC s obsahem rizikových ftalátů. Z měkčeného PVC se ftaláty snadno uvolňují, řada z nich může ohrožovat zdraví zejména dětských pacientů. Na konferenci představíme minulé i současné aktivity k nahrazování PVC ve zdravotnictví v Česku i vize do budoucna,“ říká zástupkyně Arniky a přednášející Mgr. Vendula Krčmářová.
Účastníci konference CleanMed Europe budou diskutovat o dopadu zdravotnického sektoru na životní prostředí na lokální, národní i mezinárodní úrovni. Pojítkem mezi jednotlivými tématy je jeden cíl – odpověď na otázku, jak učinit zdravotnickou péči a nemocnice šetrnější k životnímu prostředí. Hovořit se bude i o možnostech, jak zkvalitnit stravu nebo jak propagovat preventivní medicínu.
Na letošním, již třetím ročníku se očekává účast 300–400 odborníků z řad zdravotníků, politiků, firem orientovaných na zdravotnictví a nevládních organizací. Jedním z pořadatelů konference je mezinárodní nezisková organizace Health Care Without Harm, sdružující kolem 500 profesionálních zdravotnických zařízení, odborových organizací a environmentálních sdružení z více než 50 zemí celého světa.
O průběhu konference budeme informovat přímo z místa prostřednictvím krátkých aktualit na našem webu a na facebook.com/arnika.org Další, podrobnější informace přineseme rovněž po skončení konference.
V oblasti zdravotnictví řeší Arnika v současné době projekt Řízení ekologicky šetrné nemocnice s důrazem na eliminaci toxických látek a nakládání s odpady. Jedním z jeho cílů je také omezení výskytu PVC a ftalátů v prostředí nemocnic a jiných zdravotnických zařízení.
Projekt byl finančně podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR (částkou 1 987 000 Kč), Global Greengrants fund a The International POPs Elimination Network (IPEN).