Oskary míří do měst a obcí Česka. Stačí produkovat co nejméně odpadu

5.3.2015 - ČR/KRAJE | Tiskové zprávy
Třídění bioodpadu, místní náklady na odpadové hospodářství, výše a způsob platby domácností, to jsou témata, která v současnosti skloňují na většině obecních a městských úřadů v Česku. Letos má navíc Ministerstvo životního prostředí přijít s novou odpadovou legislativou, která by měla k lepšímu třídění motivovat. Aby pomohla sdílet inspirativní příklady dobré praxe, které už v Česku existují, přichází Arnika se soutěží Odpadový Oskar. Občany spokojené s nakládáním s odpady v jejich obci či městě Arnika prosí, aby přihlásili své sídlo do soutěže. Už dnes u nás totiž existují stovky různě velkých měst a obcí, které v produkci směsného odpadu dosahují výborných, tedy nízkých hodnot pod 150 kilogramů na osobu a rok.

 

Z předběžného průzkumu Arnika zjistila, že nízké produkce směsného komunálního odpadu umí dosahovat jak obce s jen několika desítkami či stovkami obyvatel, tak třeba více než čtyřicetitisícový Jablonec nad Nisou. Město v Libereckém kraji je zatím největším, kterému se podařilo srazit průměrnou hmotnost odpadu pod 150 kilogramů na osobu a rok. Ze sídel o velikosti okolo tisíce obyvatel zase zaslouží pochvalu Nezvěstice v kraji Plzeňském. Naopak žádná data se zatím nepodařilo získat z krajských úřadů Středočeského a Karlovarského kraje. Jejich společným znakem je, že průměrné náklady na svoz odpadu na osobu a rok tady dosahují částek o 150 a více korun vyšších, než v nejlepším Královéhradeckém kraji (1).

 

„Soutěž vyhlašujeme ve dvou kategoriích. První kategorie závisí na prostém čísle, které udává, kolik směsného odpadu průměrně vyprodukuje jeden obyvatel dané obce. Z vlastního zjišťování víme, že jsou u nás stovky obcí, kde je možné se inspirovat. V tomto ohledu stojí za zmínku třeba Jablonec nad Nisou, ale třeba. Cílem druhé kategorie je právě to, abychom zjistili a ostatním ukázali, jak se jednotlivým starostům podařilo srazit produkci odpadu pod 150 kilogramů na osobu a rok. Jsme přesvědčeni, že konkrétní tipy, jak předcházet vzniku odpadu a dobře ho třídit, ocení i v jiných sídlech. Dobře nastavený systém totiž přináší peníze do obecní pokladny a přitom nezatěžuje občany vysokými poplatky,“ říká odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství Ing. Milan Havel.

 

Limit 150 kilo na osobu a rok organizátoři soutěže zvolili proto, že to je hodnota, které se se daří dosahovat i v sousedních státech, Česko se k ní ale ještě ani nepřiblížilo. Když jsou ale lidé v podobně velkých státech, jako je Česko, schopni produkovat i méně než sto kilogramů odpadů, mělo by to být podle nevládní organizace možné i u nás. Jednotlivé pozitivní příklady navíc už existují.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí