Perzekuce ekologických aktivistů v Bělorusku nemají konce. Na 15 dní byla odsouzena operátorka Zeleného telefonu Alena Dubovik

27.10.2020 - PRAHA/MINSK | Tiskové zprávy
Alena Dubovik
Foto: greenbelarus.info
Další členka nevládní organizace Ekodom, Alena Dubovik, byla v pátek 23. října zadržena v Minsku. Hned 26. října pak byla odsouzena na 15 dní za účast na veřejném shromáždění proti zfalšovaným prezidentským volbám 18. října. Po zadržení a věznění ekologických aktivistek Iriny Sukhy a Mariny Dubiny se podle nevládní organizace Arnika jedná o další případ perzekucí “nepohodlných” osob.

“V Bělorusku není povoleno veřejné shromažďování bez povolení úřadů, a to je pochopitelně pro určité typy akcí téměř nemožné získat. Zavírání nepohodlných občanských aktivistů za účast na nepovolených veřejných shromážděních se po zfalšovaných prezidentských volbách v srpnu stalo novou smutnou tradicí Běloruska,” komentuje situaci Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Přečtěte si více o perzekucích ekoaktivistek Iriny Sukhy a Mariny Dubiny 

Údajný svědek vypovídající u soudu si sice nemohl vzpomenout, co měla mít Alena na sobě, avšak tvrdil, že si všímal účastníků shromáždění a Alenu si zapamatoval. Na místě ji nezadržel podle svých slov proto, že k tomu „neměl dostatek možností“.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Alena Dubovik působí v Ekodomu jako operátorka Zeleného telefonu – poradenské služby pro lidi, kteří chtějí řešit ekologické problémy ve svém okolí. Každoročně vyřídí kolem šesti stovek různých dotazů. Zelený telefon pomohla v roce 2017 zřídit Arnika díky Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničí České republiky a od té doby – až do nedávných dní – fungoval.

Zmíněná uvěznění podle Arniky souvisejí se skutečností, že organizace Ekodom dlouhodobě upozorňuje na bezpečnostní i environmentální rizika projektu jaderné elektrárny u obce Ostrovets a je lídrem běloruského protijaderného hnutí. Česká nevládní organizace se proto opakovaně obrátila na běloruské úřady s výzvou k zastavení perzekucí a na mezinárodní organizace, aby situaci v Bělorusku věnovaly pozornost.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu