Běloruský režim vězní nepohodlné aktivisty. Arnika opakovaně vyzývá k zastavení perzekucí

9.10.2020 - PRAHA / MINSK | Tiskové zprávy
Foto: ecohome-ngo.by
Ke třinácti dnům vězení byla včera odsouzena Marina Dubina z významné organizace Ekodom, která v zemi bojuje proti výstavbě jaderné elektrárny. Arnika opět vyzývá běloruské úřady k zastavení perzekucí a obrací se na mezinárodní a mezivládní organizace, aby nejen případ Mariny Dubiny sledovaly a zasadily se o propuštění aktivistky na svobodu.

„Běloruské protijaderné hnutí vedené Ekodomem bylo jedním z nejsilnějších projevů občanského protestu v uplynulé dekádě. Režim nyní využívá situace v době masivních protestů proti zfalšování výsledků prezidentských voleb k vyřizování účtů se svými kritiky a jakkoliv nepohodlnými osobami,“ říká předseda sdružení Arnika a vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský. 

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Stát ekologické aktivisty perzekuoval dlouhodobě, jak potvrdilo prošetřování Compliance Committee mezinárodní Aarhuské úmluvy. Běloruská policie a soudy nyní masově trestají občany za účast v „nepovolených“ protirežimních demonstracích, což je podle tamních zákonů trestným činem. Na základě smyšleného obvinění byla na pět dní zadržena významná aktivistka a zakladatelka Ekodom Irina Sukhy.

Marina Dubina byla obviněna za účast na nepovolené demonstraci v Minsku z 23. září i přes svědectví a důkazy potvrzující, že tou dobou byla v Brestu. Policie následně přepsala datum v protokolu na 23. srpna. Dubina svou účast na srpnové demonstraci nepopírá, avšak přes nedostatek důkazů a mnohým nesrovnalostem ji soud odsoudil k pobytu ve vězení. Propuštěna má být v pondělí 19. října.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí