Nahodile zadržena, po 5 dnech propuštěna: Ekoaktivistka Irina Sukhy strávila téměř týden ve vazbě kvůli účasti na poklidném protestu

25.9.2020 - MINSK | Články
Irina Sukhy propuštěna
FOTO: Greenbelarus.info
Začátkem září bylo v Bělorusku zadrženo několik ekoaktivistů, což vyvolalo vlnu pobouření a solidarity napříč Evropou. Stejně jako mnozí další, také Arnika napsala dopis běloruským úřadům a mezinárodním organizacím, ve kterém vyzývala k ukončení perzekucí a okamžitému propuštění Iriny Sukhy. Díky pomoci rodiny a přátel Iriny a stovek lidí z Běloruska i zahraničí byla prominentní ekoaktivistka a zakladatelka běloruské nevládní organizace Ekodom po pěti dnech od zadržení propuštěna.

Sukhy byla zadržena 6. září v jejím bytě v Minsku, přičemž jí bylo řečeno, že je to kvůli její účasti při protestu 3. září 2020, kdy byla ve skutečnosti mimo Minsk s jejími přáteli a příbuznými. To potvrdili svědci také během online soudního procesu konaného 7. září.

Online soudní proces pokračoval následující den, kdy byla Sukhy obviněna z účasti na další hromadné akci dne 29. srpna, a to na základě fotografie ze sociálních sítí, na níž Irina drží v rukou ceduli proti jaderné elektrárně. Její účast, jak sama Sukhy řekla během procesu, byla legální a založená na ústavním právu pokojně se shromažďovat, pouze vyjadřující její občanský postoj. Účastníci procesu jej popsali jako „5 minut na seznámení se s materiály k případu, 5 minut na rozhovor s právníkem, nový protokol a 5 dní ve vazbě“.

 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu