en ru

Plánovaná spalovna komunálního odpadu v Mníšku pod Brdy

Středočeský kraj | Kauzy - Spalovny | Aktualizováno 31.5.2019
Vizualizace záměru
Za projektem rekonstrukce nepoužívané uhelné kotelny se skrývá plán stavby nové spalovny komunálního odpadu s kapacitou necelých 10. 000 tun spáleného odpadu za rok.

S oznámením o plánovaném záměru se firma „UVR Mníšek pod Brdy, a.s“ obrátila na krajský úřad Středočeského kraje na konci roku 2011. Rekonstruovaná kotelna by měla spalovat určité frakce produkované mechanicko-biologickou úpravnou odpadu (MBÚ). Zařízení pro tuto úpravu odpadu však v Česku zatím v průmyslovém měřítku nefunguje. Investor má zároveň s projektem rekonstrukce kotelny podané také oznámení o plánované výstavbě zařízení MBÚ ve stejném areálu.

Samotné oznámení záměru stavby spalovny a la rekonstrukce kotelny je velmi stručné a neobsahuje dostatek informací, na což upozorňují v závěru zjišťovacího řízení v rámci procesu EIA také orgány státní správy. Není například jasné, jaký další odpad kromě výstupů z MBÚ bude v zařízení spalován a v jakém množství. Chybí také popis nakládání s odpady, které budou při spalování vznikat. Investor v rozptylové studii provádí srovnání produkce emisí z uhelné kotelny, která již 12 nefunguje a budoucího zařízení, což je nepřípustné. Jedná se o zcela nový zdroj emisí, nikoli náhradu zdroje stávajícího.

Dokumentace záměru má mnoho nedostatků. Nejsou dostatečně definované správní celky, kterých se provoz přímo dotkne. Existuje předpoklad, že nová spalovna bude mít významný vliv na životní prostředí. Z těchto důvodů nařídil krajský úřad Středočeského kraje projednání záměru v plném rozsahu podle zákona 100/2001 o posuzování vlivu na životní prostředí EIA.

 Aktuální dokumenty a stav kauzy můžete sledovat na webu CENIA a úřední desce krajského úřadu Středočeského kraje.     

 

Vývoj kauzy:

  • 21.12.2011 - oznámení o záměru
  • 23.1.2012 - zveřejněny závěry zjišťovacího řízení
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu