en ru

Plánovaná spalovna komunálního odpadu v Přerově

Olomoucký kraj | Kauzy - Spalovny | Aktualizováno 31.5.2019
Protesty proti spalovně v Přerově
Boom spaloven postihnul také olomoucký kraj. Tamní úředníci a politici vážně uvažují o výstavbě spalovny komunálních opadů v kraji. Nejpříhodnější lokalitou pro zařízení, které má likvidovat komunální odpad z celého kraje, se zdá být Přerov. Roční kapacita spalovny by měla podle studie proveditelnosti být minimálně 200 000 tun spáleného odpadu.

Na začátku roku 2011 si Olomoucký kraj u firmy FITE objednal zpracování Integrovaného systému nakládání s odpady (ISNO). Výrazným závěrem tohoto dokumentu a jeho studie proveditelnosti je nutnost postavit v kraji obří spalovnu komunálního odpadu. Zajímavé je, že k velmi podobnému závěru dospěla firma FITE při vypracování studie ISNO i v dalších krajích. V podobné situaci je díky studii FITE také kraj vysočina, který uvažuje o výstavbě podobné spalovny.

Nejen Arnika ale i další sdružení a místní občané nesouhlasí se stavbou spalovny v Olomouckém kraji. Ke schválení studie ISNO byla zřízena pracovní skupina, které na svém 4. zasedání 7. 11. 2012 přijala studii proveditelnosti a vyzvala účastníky, aby podali případné připomínky. Sdružení Arnika podává zásadní připomínky ke studii proveditelnosti, které je podle nás tendenční a zaujatá.

Občané Přerova se stavbou spalovny nesouhlasí, což vyjádřili hlučnou demonstrací a pochodem proti spalovně. Místní obyvatelé požadují větší informovanost a především žádají vyhlášení veřejného referenda, ve kterém budou moci vyjádřit svůj názor. Výsledek referenda pak bude pro místní zastupitelstvo závazný až do chvíle, uspořádání jiného referenda, kde byl výsledek přehodnocen. Podle posledních informací by se referendum mohlo konat v roce 2014.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu