Po čtyřech letech snah konečně proběhla schůze k dopravě na Mělnicku

11.7.2019 - LIBĚCHOV | Články
Ilustrační fotografie. Zdroj: https://www.flickr.com, Creative Commons
Koncem června se uskutečnila schůzka starostů z Mělnicka, zástupců tří krajů, státních úřadů a dvou státních firem, ČEZ a Mondi Štětí, na které se probírala budoucnost dopravy v oblasti, kde by už za pár let měla mimo jiné stát nová megaspalovna.

Starostka Liběchova Vladimíra Zralíková (Pokračujeme společně), která setkání iniciovala, se o jeho uskutečnění snažila poslední čtyři roky. Její obec je jedna z těch, které nedostatečnost dopravní infrastruktury na Mělnicku pociťují nejbolestněji. V současné chvíli je navíc v plánu stavba velkokapacitního zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Horních Počaplech, které by mělo spalovat jak odpad Středočeského, tak i Libereckého a Ústeckého kraje. To by samozřejmě znamenalo rapidní nárůst objemu dopravy v už tak přetíženém regionu. Koncem červa se Zralíkové konečně podařilo dostat k jednomu stolu zástupce Středočeského, Libereckého a Ústeckého kraje, zástupce Ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic, Správy železniční a dopravní cesty, Státního fondu dopravní infrastruktury a firem ČEZ a Mondi Štětí, aby o problému jednali.

Na jednání nešlo jen o spalovnu, ale také o plánované rozšiřování papírenské a dřevařské výroby společnosti Mondi Štětí. „Už nyní počítáme především s obchvaty Dolních Beřkovic, Horních Počapel a Cítova nebo mostem přes Labe. Další projekty jsou v různé fázi rozpracovanosti. Z pohledu kraje je řešení situace jasnou prioritou,“ uvedl na jednání náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD). Dodal také, že by rád další podobnou schůzi uskutečnil ještě do konce tohoto roku. Starostové však spokojení nejsou, je jim jasné, že problém dopravy v regionu se měl začít řešit mnohem dříve. „Všechny ty plánované průmyslové provozy se rozjedou se všemi dopady na dopravu, z opatřeních na silnicích se neudělá vůbec nic. A to ani to málo, co sliboval Středočeský kraj, protože do roku 2024, kdy se spalovna rozjede, se nestihne absolutně nic. To v České republice není možné,“ komentoval výsledek schůzky místostarosta Mělníku Milan Schweigstill (STAN). Vyřešení dopravní situace na Mělnicku je přitom podmínkou stavby spalovny.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí