Praha - Přes 3000 se přihlásilo k petici Nenechme se vybagrovat, která je namířena proti omezení práva lidí vyjadřovat se ke stavbám. O omezení se uvažovalo v rámci novely stavebního zákona, kterou má na dnes zahájené schůzi projednat Senát. Už sněmovna ale omezování odmítla.
Petici od zástupců ekologických organizací Arnika a Zelený kruh převzal předseda senátního petičního výboru Jaromír Jermář (ČSSD).
Ministerstvo pro místní rozvoj původně navrhovalo vyloučení veřejnosti ze všech stavebních řízení a zásadní omezení účasti v územních řízeních. Občané by se tak mohli vyjadřovat v zásadě jen při tvorbě územních plánů. Podporu ale ve sněmovně našlo jen v jejím hospodářském výboru. Podle něj směla občanská sdružení, která jsou účastníkem správního řízení podle zákona o ochraně přírody a krajiny, podávat námitky k ochraně přírody a krajiny.
"Poslanci nepodlehli tlakům průmyslové lobby a developerů a zachovali právo lidí vyjadřovat se ke stavbám. Možnost občanů uplatňovat připomínky při povolování supermarketů, továren, dolů a dalších zařízení patří k demokratickým samozřejmostem," uvedl Martin Skalský ze sdružení Arnika
Poslanci neschválili ani výjimku z placení za zábor zemědělské půdy pro průmyslové stavby. Naopak v novele zavedli kontrolu takzvaných autorizovaných inspektorů, kteří mohou povolovat stavby, a to jak úřady, tak veřejností.
Novela má zjednodušit proces povolování staveb. Rozšiřuje výčet případů, kdy se nevyžaduje územní rozhodnutí ani územní souhlas. Předloha také zvyšuje některé poplatky. Za stavební povolení pro bytový dům s nejvýše třemi byty zaplatí stavebník nově 5000 korun místo dosavadních 300 korun. Za stavbu garáže s nejvýše třemi stáními zaplatí 1000 místo 300 korun.