Příběh spalovny Norsk Hydro v Plzni na Slovanech

27.7.2004 - Jindřich Petrlík | Články
Rada města Plzně poskytla firmě Navrátil garanci na úvěr 76 milionů korun na výstavbu spalovny zdravotnických odpadů (7 000 t/rok). Od počátku svého provozu až do podzimu roku 1995 jela na osminu své kapacity. Do konce roku 1993 proto nedošlo ke splacení části úvěru a dluh se naopak zvýšil na 82 milionů.
Ještě na začátku roku 1994 rostl každým měsícem o další milion. Plzeňská radnice proto založila s podnikatelem Navrátilem holdingovou společnost Spalovna odpadů (95 % vlastní město) a prosadila, aby ve spalovně původně určené na zdravotnický odpad byl pálen odpad průmyslový - prostě nebezpečný odpad z plzeňských podniků, ale například také z Ostrova nad Ohří. Inzerát nabízející spalování odpadů v této plzeňské spalovně se objevil také v pražských Zlatých stránkách.Provoz byl v roce 1996 využit jen z 50 - 60 %. Původní propočty množství odpadů se opíraly o nadsazený odhad. Pálením "lukrativnějšího" průmyslového odpadu se spalovna dostala zhruba na nulu - nezvyšoval se její dluh. Ale zároveň provozovatelé spalovny necítí povinnost veřejnosti sdělovat přesné složení odpadů ve spalovně pálených. Neposkytuje ani informace o úrovni emisí škodlivých látek do ovzduší.

Protesty Dětí Země - Plzeň proti pálení průmyslových odpadů ve spalovně na Slovanech podpořilo rovněž téměř 2 000 občanů svými podpisy.

Studie zpracovaná pro Komerční banku v roce 1991 v souvislosti s poskytnutím úvěru na spalovnu mj. doporučovala:

a) odsouhlasit zvýšení provozních nákladů lůžkových zdravotnických zařízení v Plzni o 30 milionů Kč ročně

b) do doby splacení úvěru zamezit zřizování další konkurečně schopné spalovny zdravotnického odpadu

c) smluvně zajistit dodávku zdravotnického odpadu ve stálém množství na den (7 t).

Politická reprezentace Plzně si nedělala vrásky s tím, že původně obyvatelům města slíbila, že se Na Slovanech bude pálit pouze zdravotnický odpad a jen odpad z Plzně. Oba sliby plzeňští politici zapomněli v zájmu výdělečnosti spalovny odpadů. I to je typický jev provázející provoz spaloven odpadů.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí