en ru


Přijďte na demonstraci proti rozšiřování dolů a stavbě spaloven

10.9.2012 - ČR / PRAHA | Novinky
Demonstraci proti rozšiřování dolů a stavbě spaloven proběhne ve středu 12. září od 8:30 před budovou Úřadu vlády České republiky. Svolaly ji nevládní organizace Arnika, Calla, Centrum pro dopravu a energetiku, Ekologický právní servis, Greenpeace ČR, Hnutí DUHA, Kořeny Litvínov, Naše Podještědí a Zelený kruh a starostové obcí ohrožených energetickými plány ministra Martina Kuby. Vláda má v tento den projednat návrhy státní energetické koncepce a surovinové politiky.

Plány ministra průmyslu znamenají návrat hluboko do minulého století. Ignorují potenciál energetických úspor, potlačují rozvoj obnovitelných zdrojů a konzervují závislost energetiky na uhlí, ropě a jádru. Nezajištují dlouhodobou konkurenceschopnost a udržitelnost domácí energetiky.

Plán ministra Kuby:

  • Připouští (byť s podmínkami) prolomení platných limitů těžby hnědého uhlí, zbourání Horního Jiřetína a Černic a přiblížení velkorypadel pod okna lidí v Litvínově. Naopak nepočítá s jejich vládou slíbeným legislativním zakotvením.
  • Počítá s vrácením vyvlastňovacích paragrafů do horního zákona (přičemž Parlament právě nyní projednává jejich zrušení).
  • Navrhuje otevření nových uranových dolů na Jihlavsku a chemické loužení uranu v Podještědí.
  • Prosazuje zrušení fungujícího systému podpory obnovitelných zdrojů elektřiny a utlumení jejich dalšího rozvoje.
  • Zavádí dotace pro elektřinu z nových atomových reaktorů (dva v Temelíně a jeden v Dukovanech) ve formě garantované ceny, která zatíží spotřebitele.
  • Dává přednost spalování odpadu místo recyklace.

Na demonstraci vystoupí zástupci samospráv a ekologických organizací, například Josef Jadrný, zastupitel Liberce či Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína. Moderovat bude herec Petr Vacek.

S obsahem a riziky Kubova plánu na rozvoj energetiky ČR v příštích třiceti letech se mohou lidé seznámit na portálu www.energetickakoncepce.cz . Zde také mohou aktivně vyjádřit svůj názor.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha