Pokud bude spalování směsných komunálních odpadů považováno za energetické využití odpadů, bude možné do ČR dovážet odpady za účelem jejich pálení ve spalovnách. Firmy z Rakouska a Německa, kde jsou ceny za likvidaci odpadů podstatně vyšší než v ČR, se budou snažit vozit odpady k nám. Takovýto pokus byl již učiněn v případě spalovny TERMIZO v Liberci.
Druhým hlavním tématem byl způsob dopravy odpadů do spalovny. Zatížení lokality by se významně snížilo, kdyby se alespoň část odpadu do ní vozila po železnici. To je možné a projekt s tím počítá. Dokonce se předpokládá výstavba 6 překládacích stanic s kapacitou 10 až 15 tisíc tun, a existuje i dohoda s Českými drahami, které by dopravu zajišťovaly. Investor však odmítl se k tomu zavázat.
S výstavbou spalovny nesouhlasí občané Mydlovar, kteří se obávají dalšího zatížení již tak zkoušené oblasti. Někteří z nich například vlastní byty v ochranném pásmu plánované spalovny. Nevládní ekologické organizace zase považují projekt za málo přínosný a drahý.
Poznámka:
Celý název plánované spalovny je "Karolína Mydlovary, zařízení pro energetické využívání odpadů".