en ru


Problémy s trichlorethylenem v pitné vodě v kanadském Quebecu

6.3.2008 - PRAHA | Novinky
Jeanne D´Arc Chamberland svádí ve věku 75 let již čtvrtý boj s rakovinou. Většinu života prožila v malém městě Shannon, v blízkosti vojenské základny ve Valcartier, kde se po desetiletí v obrovském množství vyráběl trichlorethylen, taktéž známý pod zkratkou TCE. Jde o pravděpodobný karcinogen, který se dostal do vodovodu v obci.
Jeanne D´Arc Chamberland svádí ve věku 75 let již čtvrtý boj s rakovinou. Většinu života prožila v malém městě Shannon, v blízkosti vojenské základny ve Valcartier, kde se po desetiletí v obrovském množství vyráběl trichlorethylen, taktéž známý pod zkratkou TCE. Jde o pravděpodobný karcinogen, který se dostal do vodovodu v obci.

„Viděla jsem, že spousta lidí v mém okolí umírá na rakovinu, ale nikdy mě nenapadlo, že by to mohlo souviset s pitím vody,“ říká paní Chambermaid.

Její manžel zemřel na rakovinu před 13 lety, ve věku 68 let, dceru postihl stejný osud v 44 letech. Nejstarší dceři, Lorraine, byla nedávno zjištěna rakovina prsu.

To je však jen špička ledovce. Téměř v každé rodině z nejhůře postižené části obce, takzvané červené zóny, je možné najít člověka, kterému byla diagnostikována rakovina.

„Matka zemřela na rakovinu v 56 letech, otec v 64. Bratr zemřel před 2 roky, také v 64 letech. Teď byla rakovina zjištěna i mně,“ uvedla Nancy Kack-Bélanger (63), obyvatelka červené zóny, která bydlí dvoje dveře od domu, který dříve patřil paní Chamberland.

„Nejtěžší je, že přicházíme o spoustu příbuzných a nikdy se nedozvíme pravdu. Donedávna nebylo možné o vojenské základně cokoli zjistit. A nikdy jsme od nikoho neslyšeli omluvu,“ řekla paní Kack-Bélanger. Omluva představuje jeden z cílů žaloby podané tento rok současnými i bývalými obyvateli Shannonu, obce se 4000 obyvateli, která je považována za nejhorší případ znečištění v historii Quebecu.

Obyvatelé žalují kanadskou vládu a skupinu SNC – Lavalin Inc. a její dceřinné společnosti, kteří jsou současnými vlastníky pozemku, z něhož unikal TCE do studní místních obyvatel.

Pití velkého množství TCE po řadu let může způsobovat poškození jater a ledvin, srdeční problémy, oslabení imunitního systému a rakovinu. Chemikálie byla na vojenské základně desítky let běžně používána jako průmyslové rozpouštědlo. Kontaminace vody trichlorethylenem byla v Shannonu zjištěna v roce 2000. Pravděpodobně má spojitost s množstvím úmrtí na rakovinu a další choroby současných i bývalých obyvatel. Právníci a lékaři se u soudu zaměří přibližně na 300 případů rakoviny.

„Začal jsem sepisovat jména lidí, kteří zemřeli na rakovinu. Uvědomil jsem si, že jsou v seznamu zahrnuta jména všech rodin, které v Shannonu po delší dobu žily. 20 až 25 let pily kontaminovanou vodu. To je doba potřebná k tomu, aby TCE vyvolal současné typy virulentní rakoviny, jako třeba nádory mozku,“ řekl rodinný lékař Claude Juneau (75), který v Shannonu po 37 let vykonával praxi.

Dr.Juneau řekl, že ví zhruba o osmi stech lidí, jejichž zdravotní problémy by mohly souviset s TCE, včetně 200 případů rakoviny. A toto číslo neustále roste.

„Dozvěděl jsem se, že muž z Kings Drive v Shannonu (součást červené zóny) před třemi měsíci podstoupil operaci kvůli rakovině tlustého střeva. Neznal jsem ho, ale jen v téhle ulici jsem napočítal 25 nebo 26 lidí s rakovinou,“ uvedl.

V roce 2004 obci poskytlo Ministerstvo obrany 19 milionů dolarů na vybudování nového vodovodu, ale právník federálního Ministerstva spravedlnosti Francine Robichaud včera oznámil, že federální správa odmítá akceptovat obvinění, že by vláda mohla být zodpovědná za nebývalé množství případů rakoviny v Shannonu.

(překlad článku Rhéal Séguin z 3. října 2007 v Class Action Suit, Quebec, přeložila Zuzana Egertová)

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha