Toxické látky z elektrošrotu otravují recyklované plasty

31.5.2018 - PLYMOUTH / PRAHA | Články
Doktor Turner ukazuje problematický černý plast použitý v obalu na potraviny.
Foto: Univerzita Plymouth
Nebezpečné chemikálie, jako je brom, antimon a olovo, nacházejí cestu produktů přicházejících do kontaktu s potravinami a do dalších produktů každodenního života. Nová studie týmu vedeného Dr. Andrew Turnerem z Univerzity v Plymouthu poukazuje na to, že výrobci používají recyklovaná elektrická zařízení jako zdroj černého plastu.

Sloučeniny bromu, antimon i olovo patří mezi látky, které se používají na zařízeních, jako jsou notebooky a hudební systémy, jako retardéry hoření a pigmenty, ale zůstávají v produktech po skončení jejich životnosti. Nyní vědci na univerzitě v Plymouthu prokázali, že kombinace rostoucí poptávky po černém plastu a neúčinné třídění koncových elektrických zařízení způsobuje, že kontaminovaný materiál se stává součástí recyklovaného materiálu.

"Černý plast může být esteticky příjemný, ale naše studie potvrzuje, že recyklace plastu z elektronického odpadu zavádí škodlivé chemické látky do spotřebních výrobků. To je něco, co by veřejnost samozřejmě neočekávala, že se děje. Je jasné, že je potřeba pokračovat ve výzkumu tohoto jevu, ale současně je zapotřebí zvýšit inovace v rámci recyklačního průmyslu, aby se zajistilo odstranění škodlivých látek z recyklovaného odpadu,“ řekl Turner.

Tento výzkum je nejnovější prací doktora Turnera, který zkoumá přítomnost toxických látek v každodenních produktech. Předtím provedl výzkum, který ukázal, že dekorované sklenice na pití mohou obsahovat škodlivé množství olova a kadmia, že plast používaný v hračkách z druhotných surovin, recyklátů často nesplňuje mezinárodní bezpečnostní směrnice. Je vidět, že doktor Turner má podobné tematické zaměření jako Arnika, která se věnovala anebo věnuje jak dekoraci sklenic a hrnků, tak toxickým látkám v hračkách. Nyní pracujeme na studii, která se zaměřuje na produkty z černých plastů používaných pro různé účely.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu