Jedinečná putovní výstava o světelných zdrojích, která začala v jednom pražském obchodním centru a za měsíc se přesune do dalších krajských měst, má lidi motivovat k recyklaci. 60 % úsporných žárovek a zářivek totiž končí na skládkách a rtuť, kterou obsahují, představuje obrovskou ekologickou zátěž.
Podívejte se na originál reportáže (čas 21:20) >>
Luděk JÍRA, redaktor:
Zatímco na začátku 19.století se výroba sirek neobešla bez jedovatého bílého fosforu, současné zdroje světla, úsporné žárovky ani zářivky zase nesvítí bez jedovaté rtuti. Výstava v pražském obchodním centru Arkády nejen mapuje historii světelných zdrojů, ale hlavně kolemjdoucí nabádá k recyklaci.
Radoslav CHMELA, zástupce společnosti Ekolamp, organizátor výstavy:
Zářivka rozhodně na skládku nepatří, protože když se rozbije uvolní se z ní i to malé množství rtuti, které obsahuje, může poškodit až 10 tisíc litrů vody.
Jindřich PETRLÍK, předseda Sdružení Arnika:
Rtuť se objeví dost často čistírenských kalech a už jsme zaznamenali případy, kdy se používají třeba k přihnojování pole, aniž by se kontroloval obsah rtuti.
Luděk JÍRA, redaktor:
Přestože lidé nákupem nových úsporných žárovek nebo zářivek zaplatí i jejich recyklaci, když přestanou fungovat, vyhodí je většinou do směsného odpadu. Přitom nezisková společnost Ekolamp zajistila v Česku přes 300 sběrných míst.
Radoslav CHMELA, zástupce společnosti Ekolamp, organizátor výstavy:
My ročně recyklujeme řádově 800 tun vysloužilých světelných zdrojů, kterých je obsaženo 25 kilogramů rtuti, je otázkou, kde zůstává zbytek, třídí a sbírá pouze 40 % domácností.
Luděk JÍRA, redaktor:
Kontejnery na světelné zdroje mají nejen obchody s elektrem, ale také všechny sběrné dvory pražských služeb, odkud se odpad sváží na recyklaci do Dolních Břežan. Luděk Jíra, Česká televize, Praha.