Liberec - Ryby z Lužické Nisy mohou poškodit zdraví, expertizy odhalily v okounech, pstruzích a lipanech vylovených z řeky jedy, které mohou u člověka poškodit funkci štítné žlázy. Lidé by se proto měli těmto rybám vyhýbat a nejíst je. Podle nedávno zveřejněné analýzy je na tom v ČR podobně špatně jen řeka Bílina a některé úseky Labe a Moravy. Informuje o tom dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD).
Testy provádělo ekologické sdružení Arnika a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Byly zaměřeny na výskyt nebezpečných chemikálií, které se těžko rozkládají v životním prostředí a kumulují se v živých organismech. Odběry se uskutečnily loni mezi červnem a listopadem v řekách a potocích, kde se dal výskyt nebezpečných látek očekávat. V Nise byly ryby nachytány až po ničivých srpnových povodních.
"Orientovali jsme se na perfluorované sloučeniny a na bromované zpomalovače hoření. První se používají například ve výrobě povrchově upravovaných textilií, koberců nebo v kosmetice, druhé se přidávají do elektroniky, záclon, koberců," uvedl Jindřich Petrlík z Arniky, který se sbírání sedimentů a chytání ryb zúčastnil. Z každé skupiny podle něj ekologové sledovali kolem dvaceti samostatných látek. "Některé z nich jsou již podle Stockholmské úmluvy ve výrobcích zakázány používat," dodal.
Zkoumanými rybami byly v Liberci - Rochlici okouni, pstruzi, plotice, lipani a hrouzek. Další byly uloveny přímo pod krajským úřadem. Největším úlovkem byl lipan podhorní, jenž měřil 38 centimetrů. "O té studii vím, už ji mám doma, ale detailně jsem ji ještě neměl čas prostudovat. Ale o tom, že ryby v Nise v sobě mají nějaké nebezpečné látky, nepotřebuji číst žádnou studii. Řeknu to jednoduše: nikdy bych rybu z Nisy nevzal do pusy," přiznal hospodář místní organizace Českého rybářského svazu v Liberci Jan Krupička.
Ze studie vyplývá, že ryby v Nise jsou kontaminovány, protože zde byla velká koncentrace textilního průmyslu. "Je velmi těžké ale zjistit, odkud obě skupiny nebezpečných látek pocházejí konkrétně. V Liberci padá v úvahu textilní průmysl, nějaká kovovýroba nebo spalovna," upřesnil Petrlík.
Po povodních se uskutečnil průzkum v Lužické Nise také u německého Zhořelce. Saští rybáři zjistili, že v ní nyní žijí ryby, které se tu několik století neobjevily - candáti, sumci i vzácný síh severní. "To se dá vysvětlit tím, že řeky mají výborné samočisticí vlastnosti a Němci zřejmě nevypouštějí do Nisy tolik odpadů co my," řekl MfD Krupička.
Autor: ČTK
http://www.ceskenoviny.cz/ekologie/zpravy/ryby-z-luzicke-nisy-mohou-poskodit-zdravi/658373