Jihlava – Za zachování Integrovaného registru znečišťovatelů (IRZ) stojí kromě ekologického sdružení Arnika i Kraj Vysočina.
Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž navrhuje, aby nadále do Integrovaného registru znečišťování ohlašovaly své emise a informace o odpadech jen firmy, jejichž činnost sleduje evropský registr úniků a přenosů. „Vysočina je vnímána jako kraj s kvalitním životním prostředím a čistým ovzduším, nicméně i zde se najdou výrazné zdroje znečištění. IRZ vnímáme jako důležitý nástroj pro sledování stavu znečištění ovzduší nejen kvůli snižování stávajících emisí, ale také kvůli prevenci," řekl Zdeněk Ryšavý (ČSSD), radní Kraje Vysočina pro životní prostředí.
Podniky by totiž měly přestat ohlašovat většinu látek produkovaných do odpadů. Díky tomu by zmizela více než polovina celkových hlášení o emisích do ovzduší, vody a půdy a údaje od přibližně 900 z 1 520 firem, mezi nimi i jihlavský Kronospan. „Připravujeme projekt zaměřený na celé území Kraje Vysočina, kdy bude probíhat monitoring 24 měst a obcí, především těch, kde jsou průmyslové podniky či výrazná dopravní zátěž. Považujeme redukci informací v IRZ za krok zpět," zdůraznil Ryšavý.
Region| Vysočina