Škodlivý bisfenol A nyní EU klasifikuje jako reprodukční toxickou látku první kategorie

9.2.2016 - Brusel | Články
Ilustrační obrazek
Bisfenol A (BPA) byl minulý týden členskými státy EU a Evropskou komisí klasifikován jako reprodukční toxická látka první kategorie. To znamená, že existuje dostatek relevantních vědeckých studií o jeho škodlivosti na lidské zdraví. V Evropě se této látky vyrábí velké množství (1-10 miliónů tun ročně) a vědci odhadují, že je jí kontaminováno až 90% světové populace

„Vítáme toto rozhodnutí a připojujeme se k evropské síti ekologických organizací (European Environmental Bureau), která požaduje, aby na základě této klasifikace bylo BPA zakázáno přidávat do syntetických materiálů a tím i do různých druhů spotřebního zboží,“ řekla Mgr. Karolína Brabcová, vedoucí spotřebitelské kampaně Arniky.

Bisfenol A se používá jako přísada při výrobě syntetických umělých hmot. Může se uvolňovat z různých druhů spotřebního zboží včetně zubních výplní, nápojových lahví, hygienických potřeb, obuvi, nábytku, kožených výrobků, podlah, hraček, cédéček či elektroniky. BPA je zakázáno přidávat do materiálu pro výrobu kojeneckých lahví. Francie již dříve zakázala jeho použití v materiálech přicházejících do kontaktu s jídlem.

Bisfenol A má negativní účinky zejména na hormonální systém člověka, způsobuje vývojové poruchy a může poškodit plod v těle matky. Je spojován se vznikem obezity, je to jeden z faktorů vzniku rakoviny prsu, protože se chová jako syntetický estrogen. Právě toto napodobování působení lidských pohlavních hormonů bylo jedním z důvodů jeho klasifikace jako reprodukční toxické látky první kategorie.

Díky aktuálnímu rozhodnutí se bisfenol A dostane na seznam „látek vzbuzujících vážné obavy“ jako jedna z tzv. CMR (karcinogenní, mutagenní a reprodukční toxické látky). Pro tyto látky pak platí v rámci evropské chemické politiky (REACH) striktní zákaz pro použití v kosmetice, hračkách a věcech určených pro péči o děti. Pokud členské státy EU nevystoupí proti tomuto rozhodnutí, bude v rámci REACHe zcela zakázané BPA používat - až na výjimečné případy, kde budou muset výrobci žádat o povolení tuto látku ve zcela jasně zdůvodněných případech použít.

 Realizováno za finanční podpory hlavního města Prahy. Nemusí vyjadřovat stanoviska dárce.  Praha logo bar

Více se dozvíte zde:
www.arnika.org/bisfenol-A 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu