Spory o lipové aleje v Ostravě-Porubě, které měly padnout za oběť novým chodníkům a parkovištím, po dvou letech skončily. Soudy daly za pravdu Arnice, která brojila proti kácení. Radnice už má nové řešení.
OSTRAVA Lidé z občanského sdružení Arnika, kteří bojovali o zachování desítek stromů v Ostravě-Porubě, uspěli. Radnice nesmí kvůli rekonstrukci chodníků a budování parkovišť vykácet aleje v ulicích Čs. exilu aM. Kopeckého. Rozhodl tak Nejvyšší správní soud v Brně. Proti verdiktu už není odvolání.
„Soud 15. července zamítl kasační stížnost podanou Krajským úřadem Moravskoslezského kraje proti rozsudku Krajského soud v Ostravě," potvrdila mluvčí Nejvyššího správního soudu Petra Lavická.
Podle soudů udělali úředníci kraje i krajského města chybu, když bez náležitého zdůvodnění povolili plošné kácení 254 stromů a množství keřů při rekonstrukci komunikací v pěti ulicích: Alšově, Budovatelské, Čs. exilu, M. Kopeckého a Urxově v Ostravě-Porubě. Obyvatelku Poruby a členku Arniky Helenu Váňovou takový verdikt těší. „V ulici Budovatelů, kterou radnice opravila už před třemi lety, padlo na 70 stromů. Ale mám radost, že většinu z více než 150 stromů v dalších ulicích se nakonec podaří zachovat," říká.
Váňová připouští, že staré chodníky a cesty plné výmolů potřebují opravu a že v obvodě chybí parkovací místa. „Je ale nutné hledat kompromisní řešení a ne šmahem kácet stromy, které jsou ve městě se špatným ovzduším důležité."
Právník Arniky Lukáš Matějka dodal, že organizace sleduje více sporů o zeleň v zemi, ale zatím podali jen tři (z toho dvě v Ostravě) a soudci jim vždy vyhověli. „Podle nich je ochrana zeleně ve veřejném zájmu," říká Matějka.
Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková uvedla, že poslední rozsudek zatím nedostali. „Vyjádříme se, až uvidíme, co v něm stojí. Ale musíme ho respektovat," dodala.
Porubští úředníci už se s rozhodnutím soudu seznámili na jeho webových stránkách. Místostarosta Petr Mihálik (ČSSD) netají, že nadšení nejsou, protože rekonstrukce ulic se prodraží. Nicméně dodal, že už vědí, jak situaci vyřešit.
„Naší prioritou je dokončit opravy ulic, které jsou ze tří čtvrtin hotové. Oslovili jsme odborníka, který pozmění projekt tak, aby většina zdravých stromů zůstala zachována. Pokácíme jen pár kusů nemocných stromů nebo ty, u nichž to bude nutné například z hygienických důvodů," uvedl Mihálik.
Stromům pomůže nová metoda
Radnice letos připraví projekt. Když získá od města peníze, příští rok rekonstrukci ulic dokončí. Při budování nových chodníků chce použít novou technologii, takzvanou roštovou metodu, kterou už loni vyzkoušela, zatím jako jediná v zemi, na náměstí Družby. Novinka je asi o 30 procent dražší, ale chrání kořeny stromů i chodníky.
„Jde o metodu používanou v zahraničí," říká autorizovaný krajinářský architekt Petr Velička s tím, že nový chodník je výš než původní a pod ním vzniká prostor pro růst kořenů. Dlažba ale leží na ocelových roštech, které ji před kořeny chrání. „Tato metoda se nedá použít všude, ale v Porubě ano," dodal Velička.
FAKTA V čem byl problém
* Radní se na přání obyvatel obvodu rozhodli opravit zpevněné plochy v ulicích Budovatelské, Čs. Exilu, Kopeckého, Alšově a Urxově.
Chtěli pokácet 254 stromů.
* V Budovatelské už v roce 2008 pokáceli 67 stromů a vysadili 63 nových. Zbývá dokončit ulice Čs. Exilu a Kopeckého.
* Plošnému kácení zabránila Arnika, které dal nyní za pravdu i Nejvyšší správní soud.
* Radnice opraví chodníky metodou, která je dražší, ale většinu zdravých stromů zachová.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko
Související komentář redaktorky Ivany Leskové:
http://arnika.org/arnika-v-mediich/arnika-ukazala-ze-ma-smysl-se-branit-uradum