Soutěžte v anketě o nejkrásnější fotografii. Poradíme vám, jak na to

18.9.2019 - Jiří Kaňa | Články
Stromořadí u Karlína
Foto: Miloslav Janovský, alejroku.cz
Máte rádi aleje a stromořadí? My rozhodně ano! Už podeváté proto hledáme ty nejzajímavější v anketě Alej roku. Součástí ankety je také soutěž o nejkrásnější fotografii, kterou vyberou naši patroni pod vedením profesionálního fotografa Jana Cágy. Protože anketa stále běží, shrnuli jsme pár tipů od samotného profíka, na co se při pořizování snímků zaměřit. Soutěžní fotografie posílejte na www.alejroku.cz do konce října. Vítěze se pak dozvíme začátkem ledna 2020.

caga“Vždy se sami sebe zeptejte, co vás při prvním pohledu na dané aleji nejvíce zaujalo a zkuste tento vjem vtisknout do vaší fotografie. Nemusí to být nutně jen opakující se motiv stromořadí. Zajímavé pro oko mohou být menší či větší odlišnosti, které přitáhnou pozornost a přinutí diváka zkoumat obraz,” radí Jan Cága.

Může to být například mezera s keřem po chybějícím stromu, rozkvetlý nebo uschlý strom v popředí nebo scéna nasnímaná přes utkanou pavučinu mezi větvemi. 

Nesmíme zapomínat také na světlo. V létě dlouhé sluneční stíny nejlépe modelují krajinu ráno a před západem slunce, na jaře a na podzim zase přízemní mlhy dodají jedinečnou atmosféru. “Zajímavé fotografie plné napětí mohou vzniknout i před bouřkou, když nebe nabývá na dramatičnosti. Nebojte se experimentovat se svojí představivostí a vracejte se na stejné místo během celého roku. Uvidíte pokaždé něco nového,” dodává Cága. 

Patroni ankety to nemají každý rok dvakrát lehké. Pokaždé se sejde tolik zajímavých snímků, že vybrat pouhé tři vítěze se zdá jako nadliský úkol. Ovšem jenom samotné prohlížení překrásných fotek ze všech krajů naší vlasti přináší obrovskou radost nejen nám. 

“Mám rád krásné stromy, živou přírodu, les i otevřenou krajinu, zdravé prostředí. Jako porotce, během výběru nejlepších fotografií přihlášených alejí, tak virtuálně cestuji po různých koutech naší republiky a nechávám na sebe všechna ta úžasná místa působit. Vždy mě to naplní vnitřním klidem a pocitem, že svět je v pořádku,” uzavírá fotograf Jan Cága. 


Kdo je Jan Cága?

Narodil se v roce 1976 ve slováckém Hodoníně. Jako externí fotograf spolupracuje s několika společenskými magazíny. Dokumentuje hlavně globální proměny ve společnosti, ale také soudobé či environmentální problémy. Zajímá ho člověk a jeho bezprostřední působení na okolní prostředí. V člověku se snaží nalézat tu dobrou stránku, to že život je bohatá a stále otevřená kniha. Za svoji práci obdržel různá ocenění na Czech Press Photo, Pictures of the Year International, IPA, PX3 Prix de la photographie Paris, New York Photo Awards, Grand prize na festivalu PhotoEspana OjodePez Award of Human Values a další. www.caga.cz

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu