Odpůrci spalovny odpadů v Karviné varují, že její vznik změní charakter emisí škodlivých látek na nebezpečnější. Zastánci spalovny ale tvrdí, že je to lež a jsou nadále přesvědčeni o jejím přínosu.
Ostrava – Stavba spalovny v Karviné nepřinese kraji úlevu od škodlivin vypouštěných do ovzduší průmyslem a je špatným řešením pro nakládání s odpady. Miliardy vynaložené na její výstavbu by se měly raději investovat do ekologizace tepláren a také do podpory třídění bioodpadu v domácnostech.
Tato tvrzení včera zveřejnila na společné tiskové konferenci sdružení Arnika a Občané proti spalovně. Své výhrady podala i do probíhajícího územního řízení k nové spalovně. Zároveň dál běží petice proti spalovně, kterou už podepsalo jedenáct tisíc lidí.
Čím víc sáčků, tím méně peněz
„Spalovna odpadů je špatné řešení pro životní prostředí v Moravskoslezském kraji. Tím, že bude náhradním zdrojem energie pro karvinskou teplárnu, se sice sníží emise oxidu siřičitého a oxidů dusíku, přibude však daleko nebezpečnějších těžkých kovů a organických látek ve zdejším ovzduší. Ukazují to zkušenosti z Liberce, kde postavili spalovnu rovněž napojenou na teplárnu," argumentoval Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika. Cesta ekologizace teplárny a většího třídění odpadu by byla podle něj pro zdejší životní prostředí mnohem šetrnější. V ulicích by proto měly přibýt například hnědé popelnice, do kterých by lidé vyhazovali bioodpad. Jak ale donutit společnost, aby byla v otázce třídění poctivější?
„Stačilo by využít zkušenosti ze západu, třeba z Rakouska. Lidé někde třeba neplatí přímo za odpad, ale za odběr jednotlivých sáčků. Když by chtěli kupovat jen ty na netříděný odpad, vyšlo by je to draho. Když si ale vezmou sáčky na více druhů odpadu, mají to levnější. Na to by slyšeli i zdejší lidé," přiblížil jeden z příkladů Petrlík.
U ústí komína může být i kavárna
Podle Miroslava Nováka, náměstka moravskoslezského hejtmana pro oblast životního prostředí, jsou však tvrzení, že by spalovna vypouštěla horší emise, lživá. Nadále trvá na tom, že takzvané Krajské integrované centrum přinese snížení všech hodnot.
„Naše stanovisko ke spalovně je stále stejné a nehodláme na něm nic měnit. Spalovna je provoz, který nezhorší ovzduší v Karviné. Naopak dojde k poklesu hodnot z teplárny, která bude brát ze spalovny energii," vyjádřil se Novák.
Jako příklad toho, že spalovna je v dnešní době čistý provoz, uvedl aktuální příklad z dánské Kodaně. Tam chtějí takovéto zařízení rovněž stavět a zajímavostí je, že u ústí jejího komínu má vzniknout panoramatická kavárna, ze šikmé střechy bude sjezdovka pro lyžaře.
„Určitě chceme podporovat i třídění odpadu, je to součást našich opatření. Obecně ale nejde vytřídit více než padesát procent komunálního odpadu, to jsou hodnoty ze všech vyspělých zemí. Kapacita spalovny přitom nebude ani na padesát procent odpadu," uvedl dále Novák.
***
„Tvrzení investora, že spalovna odpadů pomůže ovzduší, pokládáme přinejmenším za scestné a výrok náměstka hejtmana Nováka, že spalovna je vlastně čistička vzduchu, za komické." Jan Nezhyba, občanské sdružení Občané proti spalovně
K TÉMATU Stručně o spalovně Krajské integrované centrum neboli spalovna komunálního odpadu by měla vyrůst do roku 2015 na území karvinského Dolu Barbora. Výstavba by měla stát podle propočtů zhruba pět miliard korun. Záměr počítá se získáním dotace z Operačního programu Životní prostředí a úvěrovým financováním.
Region| Severní Morava