Stát chystá do deseti let zákaz ukládání netříděného odpadu, podporovat se budou spalovny. Česká města ale nestíhají recyklovat
Čtěte také na http://www.denik.cz/z_domova/spalovna-v-kazdem-kraji-skladky-ceka-konec-20130509.html
Praha – Dát do popelnice, odvézt, hodit na skládku a pár (desítek) let nechat vyhnít.
Běžná praxe, jak se nyní v České republice nakládá s komunálním odpadem. Co se nepodaří vytřídit a recyklovat, končí na skládce, případně ve spalovně odpadů. A právě spalovny by do budoucna měly sehrát v odpadovém hospodářství značnou roli.
Do roku 2023 až 2025 by totiž v Česku měl začít platit absolutní zákaz skládkování netříděného směsného komunálního odpadu. Shodla se na tom pracovní skupina na ministerstvu životního prostředí (MŽP). Stát chce naopak podporovat výstavbu spaloven, a to za pomoci peněz z EU. "Přibližně do konce června by mělo být známo přesné znění návrhu," potvrdil Deníku mluvčí MŽP Matyáš Vitík.
Podle chystané Státní energetické koncepce by v ČR místo tří stávajících velkých spaloven (Praha, Brno, Liberec) mohl mít spalovnu téměř každý kraj. Spalováním odpadu by pak vzniklo teplo k vytápění. Proti tomu se ale staví jednak lidé v místech, kde by spalovny mohly vzniknout (třeba Cheb, Chotíkov u Plzně či Karviná), a odmítají je také ekologové. "Problémů spaloven je celá řada. Místo využití při recyklaci by spalovny nechaly doslova proletět komínem statisíce tun kvalitních surovin v hodnotě miliard korun. Dále hrozí únik toxických látek do životního prostředí, kdy zejména dioxiny a těžké kovy opouštějí brány spaloven v odpadech a ve směsích strusky a popílků," říká mluvčí sdružení Arnika Vratislav Vozník.
S tím ale MŽP nesouhlasí, argumentuje i postojem EU, která dává spalování přednost před ukládáním na skládky. "Na prvním místě v evropské hierarchii je samozřejmě to, aby odpady vůbec nevznikaly, případně aby byly recyklovány," říká mluvčí MŽP Vitík.
Jenže v recyklaci mají Češi pořád mezery. Podle vládního nařízení i plánu EU by města už nyní měla recyklovat minimálně polovinu svého komunálního odpadu. Takové nařízení reálně plní z větších měst jen Olomouc, Pardubice a dále Semily a Svitavy. Ve skutečnosti se v ČR recykluje maximálně 30 procent komunálního odpadu. Němci či Rakušané recyklují dvojnásobek.
Pokud se začnou hromadně stavět spalovny, může to mít vliv i na vyšší ceny vyvážení popelnic. Stavba jedné spalovny vyjde až na dvě miliardy. MŽP chce proto změnit poplatky tak, aby skládkování nebylo tou nejlevnější variantou.
---
"Místo využití při recyklaci by spalovny nechaly doslova proletět komínem statisíce tun kvalitních surovin v hodnotě miliard korun." Vratislav Vozník, Arnika
Komunální odpad dle způsobu svozu
Způsoby nakládání s komunálními odpady
Lze ho recyklovat 4–6krát.
Výrobky z recyklovaného papíru sešity, obálky, kancelářský papír, tašky, toaletní papír, plata na vajíčka, ale i tepelné izolace a mulčovací fólie Toaletní papír Běžně dostupný, při jeho výrobě je nižší spotřeba energie a vody, dochází k menšímu znečištění životního prostředí.
Sklo
Recyklací se šetří sklářský písek, vápenec, soda i energie. Výrobky z recyklovaného skla láhve, nápojové sklo, skleněné potřeby do domácnosti Skleněná láhev Nadrcené střepy se míchají s ostatními přísadami. Vznikne takzvaný kmen, který se v peci taví přibližně při 1460 stupních Celsia. Tavenina poté postupuje k výrobním strojům, kde se tvarují vlastní láhve.
Plasty
K výrobě plastů se použijí zhruba 4 procenta celkové produkce ropy. Výrobky z recyklovaného plastu recyklované PET láhve, které se mění na umělá vlákna, geotextilie, výplně z dutých vláken, plastové díly automobilů a další
Džíny značky Levi’s®
V roce 2012 tato značka představila novou džínovou kolekci, vyrobenou s použitím recyklovaných PET láhví. 1 džíny = cca 8 PET láhví
Kovy
Vyskytují se ve sloučeninách či v ryzí formě (drahé kovy), jsou vyčerpatelnými zdroji surovin.
Výrobky z recyklovaného kovu nápojové plechovky, ALU víčka od jogurtů, sýrů, pomazánek, alobal, hliníkové součástky atd. Škoda Plechovky, které jsme u nás (podle staršího odhadu) vyhodili do popelnic, by pokryly 62 procent spotřeby surovin v automobilce Škoda.
Ostatní
NÁPOJOVÉ KARTONY obal na potraviny, TetraPak Výrobky z recyklovaných nápojových kartonů nápojové kartony, izolační desky s využitím ve stavebnictví, stavební desky Flexibuild Deska Flexibuild Stavební deska vyrobená speciální technologií, při níž dochází k recyklaci odpadních vrstvených potravinářských obalů. 1 dům = 250 000 ks nápojových kartonů
Poločas rozpadu produktů z různých materiálů – přibližný odhad rozkladu v běžných přírodních podmínkách (např. les)