Všeobecně nelze tvrdit, že silnice s alejemi jsou nebezpečnější než bez nich. Z informací, které jsou k dispozici, nelze takové tvrzení podložit.
Třeba ekologické sdružení Arnika uvádí, že neexistuje žádná spojitost mezi bezpečností na silnicích a alejemi podél nich – viz například www.arnika. org/mytyoalejich. Co se týká nehodovosti, v roce 2010 na silnici z Pelhřimova do Vlásenice nebyla žádná nehoda. Z obrázku vyplývá, že jsou tam vedle nehod se stromy také třeba srážky s vlakem nebo že do stromů bourají řidiči pod vlivem alkoholu či bez řidičského oprávnění. Podle vyjádření Krajské správy a údržby silnic je silnice v pořádku, bez zjevných vad. Prošla v roce 2010 opravou, kdy byl povrch odfrézován a byla položena nová vrstva ACO. Navíc již v minulých letech bylo několik nemocných stromů a stromů v nebezpečných místech, jako jsou zatáčky, pokáceno, takže kořeny zvedající asfalt zde nejsou. Orgán ochrany přírody respektuje potřeby bezpečnosti provozu. Pokud obdržel žádost na pokácení stromů včetně například vyjádření policie, že se jedná o nebezpečné stromy z hlediska dopravy, vždy kácení povolil.
K posílení bezpečnosti provozu jsou stromy označovány bílým pásem a odrazkami, poslední nátěr silničáři provedli loni. Celá alej je zařazena k revitalizaci, bylo zpracováno "Hodnocení zdravotního stavu a provozní bezpečnosti alejových stromů"a nyní probíhá výběrové řízení na realizaci.
Vážné nehody na uvedené silnici nezpůsobili cestáři, silnice ani stromy. Jedná se o nevhodný způsob jízdy, nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky atd. Pokud by při takovém způsobu jízdy řidič "neopřel" auto o strom, mohlo by k nehodě možná dojít o chvíli později a o kousek dál a možná s daleko horšími následky. Chápu, že pro autorku článku jde o záležitost velmi osobní a emotivní, nicméně v první řadě se musí chovat řidiči zodpovědně a nehledat chybu jinde,třeba ve stromech...
Zdeněk Ryšavý, krajský radní pro životní prostředí (ČSSD)