Magistrát se chystá na to, že bude v zimě solit chodníky. Počítá s tím v plánu údržby silnic a chodníků pro nadcházející zimu. Ještě však musí změnit dvanáct let starou vyhlášku, která solení chodníků zakazuje.
Magistrát se chystá na to, že bude v zimě solit chodníky. Počítá s tím v plánu údržby silnic a chodníků pro nadcházející zimu. Ještě však musí změnit dvanáct let starou vyhlášku, která solení chodníků zakazuje.
PRAHA Na jedné straně tohoto sporu stojí silničáři, úspory a obavy lidí, aby v zimě neuklouzli na chodníku a nezranili se. Na druhé jsou ekologové, majitelé psů a ti, kterým sůl ničí boty i základy jejich domů. Pražský magistrát doposud nahrával druhé skupině a chodníky v zimě sypal pouze kamínky. S blížící se zimou se však přiklonil na tu stranu, která má v ruce ekonomické trumfy.
Připravuje se na to, že bude chodníky solit už letošní zimu. Počítá s tím v plánu zimní údržby, který včera schválili radní.
Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) slíbil, že správce silnic TSK nebude sůl používat tam, kde by mohla poškodit zeleň. Podle ekologů se v tom případě bude muset vyhnout místům, kde rostou stromy.
„Pokud je solení časté, tak stromy postupně přestanou přijímat vodu, protože se změní prostředí v půdě. Následkem toho uschnou," uvedl Martin Skalský ze sdružení Arnika. Strom prý neuschne za jednu zimu, ale za pět až deset sezon.
„Takové případy zaznamenali v zahraničí podél alejí. V jiných zemích postupně od solení ustupují, tak nerozumím tomu, proč to chce Praha zavést," dodal Skalský.
Solení se nezamlouvá ani majitelům psů. Sůl totiž zvířatům leptá polštářky na tlapkách. „Chodí k nám s rozpraskanými polštářky a záněty v meziprstí," uvedl veterinář David Jíra.
Doplnil, že problémům s packami lze předcházet pomocí speciálních gelů a krémů. „Ty se nanesou na umyté tlapky po každé vycházce. Ale každopádně je to velký problém," dodal Jíra.
Solení naopak preferuje ředitel TSK Luděk Dostál. „Štěrk za půl hodiny sněžení zapadá, ale sůl na silnicích účinkuje i dva až tři dny," uvedl před časem. Kvůli opakovanému odhazování sněhu je tak úklid chodníků podle Dostála dražší než úklid silnic.
Město vlastní, a tudíž se musí starat, o 270 hektarů chodníků. Dalších asi 350 hektarů chodníků vlastní městské části. Ty se do používání soli příliš nehrnou.
„Zatím jsme to neřešili, ale já budu prosazovat, abychom nesolili. Naopak chceme tuto zimu vyzkoušet rozdrcenou štěpku (dřevní materiál). A to na méně frekventovaném chodníku v parku," uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.
» Pokračování na str. B3
Sůl: levnější úklid vs. psí tlapky a zničené boty
» Pokračování ze str. B1
Solit se zřejmě nebude ani v první městské části: „Připadá mi to jako krok zpátky. Samozřejmě že o tom budeme ještě diskutovat, ale myslím, že existuje šetrnější materiál, který je možno použít," uvedl radní pro dopravu Jiří Veselý.
Nutné je změnit vyhlášku
Aby se mohl chlorid sodný, chlorid vápenatý a jejich směsi na chodníky používat, musí ještě zastupitelstvo změnit příslušnou vyhlášku. Ta od roku 1999 solení zakazuje. Nyní se mohou chodníky sypat pouze drobnými kamínky. Zakázán je i popel a škvára.
Snaha města povolit chemický posyp může pramenit i ve dva roky starém zákonu, který ukládá povinnost udržovat chodníky jejich vlastníkovi. Do té doby se museli starat majitelé přilehlých budov bez ohledu na to, zda jim chodník patří.
Pro město byl původní systém výhodnější i v tom, že neodpovídalo za stav chodníků. Odškodnění zraněným lidem totiž museli vyplácet právě majitelé přilehlých budov. Od roku 2010 je tato povinnost na vlastníkovi komunikace.
Pražský magistrát už žádosti o odškodnění eviduje. Kolik přesně by měl poškozeným lidem vyplatit, však není jasné. Tuto cifru zatím neznají ani úředníci.
FAKTA Proč sůl a proč ne
Pro: Levnější a kvalitnější úklid. Sůl totiž působí déle než kamínky. Navíc zabírá na ledovku.
Proti: Sůl škodí stromům, které při dlouhodobém používání usychají. Vadí i zvířatům, kterým leptá tlapky. Ničí boty a základy domů.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha