Thun s Arnikou dokazují, že barvy na nádobí mohou být zcela bez jedů

9.11.2016 - Nová Role/Karlovy Vary | Tiskové zprávy
V novém dětském nádobí od firmy Thun těžké kovy nebudou
Arnika
Porcelánka Thun 1794 zareagovala více než pozitivně na výzvu Arniky a aktivně nahradila barvy s toxickým olovem (1) a kadmiem (2) na svém nádobí za bezpečné alternativy. Výsledek spolupráce ekologického spolku a porcelánky ukazuje, že alternativy nejen existují, ale jsou i dobře použitelné v běžné výrobě. Jde o první vlaštovku ukazující, že pozitivní změna ve prospěch spotřebitelů je možná. Arnika doufá, že další výrobci budou příkladu následovat. Arnika totiž v průběhu kampaně Jezme bez jedů testovala stovky kusů potištěného nádobí z českého trhu a většina z nich obsahovala v barvách potisku toxické těžké kovy. Výjimkou zde nebyly ani výrobky zavedených českých značek.
Díky Vašemu daru budeme moct přesvědčit
další porcelánky a ochránit Vaše zdraví.

„Od teď si budeme moci vychutnat oběd i večeři z karlovarského porcelánu zcela bez jedů. Tento posun nám dělá o to větší radost proto, že Thun na své nádobí tiskně motivy z českých večerníčků, které jsou oblíbené u našich nejmenších,“ vysvětluje vedoucí kampaně Jezme bez jedů Karolína Brabcová.

„Naším cílem zde ani zdaleka není propagovat některé značky před ostatními, ale ukázat, že bezpečné alternativy existují, a že jednoznačná poptávka spotřebitelů po zboží bez toxických látek hraje svoji roli,“ vysvětluje specialistka na toxické látky ve spotřebním zboží Jitka Straková z Arniky.

Velký podíl na konečném rozhodnutí Thunu odklonit se od barev s těžkými kovy totiž hrála výzva Arniky, která byla adresována českým výrobcům a dovozcům barevného porcelánu. Jejím prostřednictvím mohli lidé dát na vědomí, že si žádají zboží bez toxických látek.

„Společnost Thun 1794 a.s. velmi pozorně sleduje aktivity Arniky směřující k úplnému odstranění těžkých kovů z nádobí. Naše společnost vždy důsledně dbala na dodržování limitů pro toxické látky v našich výrobcích. Také nám ale nikdy nebyl lhostejný názor spotřebitelů. Jednoznačná poptávka, kterou nám společně se svým odborným hlediskem artikulovala Arnika, nás přesvědčila, abychom pro ochranu zdraví spotřebitelů udělali více, než nařizuje legislativa. Rozhodli jsme se vyloučit jakýkoliv obsah těžkých kovů ve všech dětských dekorech. Ve spolupráci s dodavateli barev jsme dosáhli kýženého výsledku a tím je skutečně nulová hodnota těžkých kovů v těchto výrobcích,“ říká Vlastimil Argman, ředitel společnosti Thun 1794 a.s.

„Firma Thun byla prvním výrobcem, který s Arnikou začal spolupracovat a rozhodl se vyjít vstříc názoru spotřebitelů tím, že za půl roku odzkoušel a následně začal vyrábět porcelán zejména s dětskými motivy bez olova či kadmia. Příklad Thunu tak ukazuje, že odpovědní výrobci jsou ochotni zdokonalit technologii výroby ve prospěch zdraví spotřebitelů nad rámec platné legislativy,“ doplňuje Karolína Brabcová.

Výzvu Jezme bez jedů! může podepsat kdokoli, kdo chce tuzemské výrobce, dovozce a prodejce nádobí přesvědčit, že vyhnout se ve svých výrobcích a zboží toxickým látkám má smysl. Alternativy jsou nejen technicky dostupné, ale už i prověřené trhem. Držet se dále barev obsahujících těžké kovy je tak podle Arniky bezpředmětné.

Pro spotřebitele zde bohužel není oporou legislativa, která by obsah olova a kadmia ve výrobcích, které přicházejí do styku s potravinami, zcela zakazovala. „Do nedávna jsme spotřebitelům, kteří se chtějí olovu či kadmiu zcela vyhnout, doporučovali kupovat porcelán i sklo bez potisku, od tohoto okamžiku doufáme, že příklad Thunu budou následovat i další čeští výrobci,“ doplňuje Straková.

Výzvu Jezme bez jedů! můžete stále podepsat zde: jezmebezjedu.cz/vyzva 


Poznámky:

1) Olovo: informace o této látce na www.arnika.org/olovo 
2) Kadmium: informace o této látce na: http://arnika.org/kadmium

 

Realizováno za finanční podpory Ministerstva životního prostředí. Nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

MZP logo RGB v2     

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu