Čížkovická cementárna nikdy tento odpad z ropných zbytků nespalovala. Považuje ho ale za alternativní palivo
Ústecký kraj - Kontroverzní kauza dovozu nebezpečného odpadu napříč republikou z Ostravy přes Litoměřice a Ústí n. L. do Mostu vyvolává stále více otázek, co vlastně bude na skládce Celio u Litvínova uloženo na následujících pět šest let. A co konkrétně se bude spalovat v čížkovické cementárně Lafarge.
V surovině zůstávají těžké kovy
Zástupci soukromých firem, které nyní s odpadem z ostravských ropných lagun obchodují, svorně tvrdí, že se jedná o alternativní palivo. To vzniká termickou reakcí po zvápnění a dostalo jméno GEOBAL 4. Jenže v surovině zůstávají těžké kovy i polychlorované bifenyly, což uznal i ředitel Celia Jindřich Kauca.
„Ale jen ve stopovém množství odpovídajícím normám. Materiál není toxický ani karcinogenní," tvrdí.
Celio, potažmo Lafarge Cement, se odvolává na bezpečnostní list a desítky až stovky analýz.
Jiný názor ale má Aleš Grof, který v roce 2004 byl obchodním ředitelem Geosanu a za něj podepsal se státní firmou Diamo smlouvu na ekologickou zakázku, tedy odstranění ostravských lagun. Nyní se od svého podpisu distancuje, neboť tvrdí, že je s rizikovým odpadem nakládáno nevhodně. „Lidé se bojí jedů a oprávněně. Evropská norma zakazuje výrobu paliva z nebezpečného odpadu. A to, bezesporu, odpady z ostravských lagun jsou," řekl Aleš Grof.
Pro Polsko je odpad toxický
Jak dále Deníku sdělil, existuje pouze jediná norma, která definuje alternativní palivo, a ta vylučuje výrobu z nebezpečného odpadu: ČSN CEN/TS 15357. „Kaly z Ostravy jsou nebezpečným odpadem dle katalogu odpadů klasifikované jako: 05 01 07 kyselé dehty N (vlastní obsah lagun)," vyjmenoval Grof a pokračoval: „Převážené palivo nesplňuje požadavky evropské normy, která je platná i v Česku. Pokud by toto palivo překročilo hranice naší republiky, bylo by označeno za nebezpečný odpad a navráceno zpět."
A to se nyní stalo. Poláci dali České republice ultimátum, aby okamžitě se převezlo zpět na naše území dvacet tisíc tun materiálu, který je nyní dovážen k Litvínovu.
„Na základě laboratorních zkoušek jsme zjistili, že materiál, který byl dovezen do Polska, není alternativní palivo, ale odpad, na svém území ho nechceme," zní podle České televize prohlášení Inspektorátu životního prostředí v Polsku.
Za hranice odpad odvezla firma Simul Trust, ve které je nyní obchodním ředitelem právě Aleš Grof. „Bylo to podle jednotlivých přání polských klientů, využívali ho k energetickému zhodnocení -buď ho pálili přímo, nebo ho přimíchávali do různých směsí," reagoval pro Českou televizi.
Obavy ze spalování kvůli dioxinům
Odborníci věnující se ekologii a zdraví, které Deník oslovil, se ale přiklánějí k názoru, že dovážený odpad na sever Čech je pro lidské zdraví nebezpečný. „Největší riziko ve spalování ostravských kalů spočívá v tom, že obsahují polychlorované bifenyly, jejichž spalováním se mohou uvolňovat karcinogenní dioxiny," řekl vedoucí toxické kampaně Arniky Jindřich Petrlík.
Negativní dopad na lidské zdraví
Josef Richter ze Státního zdravotního ústavu sdělil, že každé zvyšování znečištění ovzduší v Ústeckém kraji bude mít negativní dopad na lidské zdraví.
Obává se, že při spalování takových kalů budou vnikat škodliviny, které nejdou ani při nejlepších procesech odstranit a budou v ovzduší ve formě extrémně jemného prachu.
Pro člověka je silně nebezpečný
Ten je prý pro lidské zdraví velmi nebezpečný. „Podle nové studie amerických vědců nejsou nebezpečné ani tak jednotlivé škodliviny, jako oxidy dusíku a síry, ale koktejl, které různé škodliviny a prachové částice vytvářejí," varoval.
„V lagunách byly zbytky po rafinaci olejů a ropných látek skladované mnoho desítek let. Mnohé mohou způsobovat nádorová onemocnění, jsou vývojově toxické, dráždivé a silně zapáchající. Hromadí se v živých organismech," uvedl ústecký lékař Ladislav Pyšný.
„Nemám nic proti tomu, aby se tento materiál přidával jako palivo při výrobě v Lafarge Cement Čížkovice," řekl litoměřický doktor a ředitel nemocnice Leoš Vysoudil, ale dodal: „Nelíbí se mi ovšem to, že se materiál přepravuje přes celou republiku. Měl být zlikvidován blíže k místu vzniku."
Na nestandardní proces přepravy materiálu, který je považován za nebezpečný odpad, upozorňuje i Grof.
„Dle evropských předpisů je palivo převážené k Litvínovu odpadem, a tak by s ním mělo být i nakládáno. Na železnici je denně vypraveno 66 kontejnerů, tedy 1 320 tun jedů. Přeprava bude trvat minimálně šedesát šest hodin v jednom směru. Takže celkem bude v pohybu cca 350 kontejnerů, tj. přes osm tisíc tun jedů."
Únik dioxinů není vyloučen
Jako největší riziko je vnímáno spalování v čížkovické cementárně. Odborníci varují, že se při procesu mohou uvolnit dioxiny.
To zcela nepopírá ani Jan Špaček, ředitel pro rozvoj a ekologii Lafarge Cement. „Stát se to může. Pokud je problém, okamžitě se zastaví spalování. Únik dioxinů je maximálně v tak malém až nezměřitelném množství. Jedná se o desetiny nanogramů. Naše emise dioxinů jsou minimálně o jeden řád nižší, než je povolený limit."
Co jsou dioxiny? Dioxiny vznikají nedokonalým spalováním chlorovaných organických látek popř. při spalování jakýchkoli organických látek v přítomnosti chloridových iontů. Na rozdíl od většiny jiných toxických látek či karcinogenů není pro dioxin stanovena bezpečná dávka; předpokládá se, že je škodlivý v jakékoliv koncentraci.