Úmluva omezující toxické znečištění vstoupí v platnost v pondělí

14.5.2004 - PRAHA | Tiskové zprávy
V pondělí 17. května vstoupí i v České republice v platnost Stockholmská úmluva (1), která zavádí přísnější kontrolu toxického znečištění. Úmluva zakazuje výrobu a použití deseti pesticidů a technických látek a reguluje vypouštění dalších dvou skupin toxických látek, pro které se vžil název dioxiny (2). „Pokud Česká republika naplní důsledně požadavky Stockholmské úmluvy, budou moci například rybáři chytat ryby z Labe s menšími obavami než dosud, sníží se jejich zátěž toxickými látkami jako polychlorované bifenyly (3), DDT anebo dioxiny,“ přiblížil jednu z pozitivních stránek nové mezinárodní úmluvy RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Stockholmská úmluva představuje naději na život v čistším životním prostředí i pro celou řadu dalších lidí. Jde například o případ rodiny Rychtaříkových na Klatovsku, která žije v sousedství budov kontaminovaných DDT a dalšími pesticidy. Ale také třeba o lidi v okolí Spolany Neratovice kontaminované dioxiny.

„Úmluva je nejen českou, ale celosvětovou nadějí na čistší životní prostředí. Týká se totiž látek, které vypouštíme do životního prostředí třeba právě my v České republice, ale kromě nás na ně doplácejí i obyvatelé polárních oblastí, kde žádné zdroje těchto toxických látek nejsou. Díky vysoké chemické stálosti tam například dioxiny anebo PCB přenesou vdušné a mořské proudy,“ řekl ke globálnímu dosahu mezinárodní konvence Petrlík.

Pondělí 17. května vyhlásila mezinárodní síť IPEN (4) celosvětovým dnem akcí k naplnění Stockholmské úmluvy. Arnika se k němu připojí informační kampaní na úrovni jednotlivých regionů. Vydá také reedici letáčku „Nespalujte doma odpady“, který apeluje na veřejnost, aby nepřispívala ke zbytečným emisím dioxinů do ovzduší.

Česká republika získala z fondu na podporu na podporu na podporu naplňování Stockholmské úmluvy finance na přípravu Národního implementačního plánu této konvence, který zpracoval tým odborníků pod vedením profesora Masarykovy univerzity v Brně Ivana Holoubka. „Návrh opatření vyplývajících ze Stockholmské úmluvy je připraven. Nyní záleží na Ministerstvu životního prostředí ČR, kdy a jak jej podrobí veřejné diskusi, kterou musí projít,“ upřesnil další osud Národního implementačního plánu Stockholmské úmluvy tiskový mluvčí Arniky Marek Jehlička.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu