Uniká nám unikát – pomozte ochránit řeku!

27.4.2012 - PRAHA / DĚČÍN | Novinky
Podpořte výzvu za větší ochranu Labe! Labské údolí právem patří mezi evropsky významné lokality a mělo by být v celém rozsahu zařazeno do sítě Natura 2000.

V Labském údolí lze najít přes třicet druhů ryb, včetně znovu se vracejícího lososa obecného, žijí zde chráněné vydry a bobři. Řeka tu má zachovalou přírodní dynamiku, a vytváří tak štěrkopískové náplavy, které byly dříve na Labi i na dolní Vltavě obvyklé. Po stavbě jezů a přehrad však vymizely a dnes jich v ČR zbývá posledních několik hektarů. Úsek řeky Labe od Litoměřic po Děčín splňuje přísná pravidla pro to, aby byl zařazen mezi nejcennější chráněná území v celé Evropě. Namísto ochrany jej ale ohrožuje neustále prosazovaná výstavba Plavebního stupně Děčín. Odborníci i Evropská komise vyzvali české Ministerstvo životního prostředí, aby rozšířilo národní seznam evropsky významných lokalit i o celé Labské údolí. Zatím však zůstává hluché, slepé i němé. Výzvu je možné podpořit on-line a současně připojit vzkaz ministrovi životního prostředí. Za měsíc, u příležitosti Mezinárodního dne biodiverzity, výzvu i se vzkazy panu ministrovi předáme.

„Příroda labského údolí je opravdu unikátní. Vláda České republiky je zavázána mezinárodními dohodami toto přírodní dědictví chránit a nedopustit jeho poškozování,“ říká vedoucí kampaně Člověk a voda Jana Vitnerová z Arniky. „Na jedné straně máme přírodu, ze které mohou mít užitek obyvatelé celého regionu, na straně druhé projekt, který má přinést zničení těchto hodnot. Přínos vynaložených miliard je více než sporný,“ dodala Jana Vitnerová.

Požadujeme urychlené doplnění národního seznamu evropsky významných lokalit včetně zařazení českého toku dolního Labe a zároveň odmítnutí jakýchkoliv staveb v evropsky významných lokalitách.

Přidejte se – podpořte výzvu on-line

Výzvu dosud podpořili například předseda Českého ramsarského výboru Josef K. Fuksa, botanik a pedagog Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Karel Kubát, předseda Koalice pro řeky, hydrobiolog David Pithart nebo radní města Děčína Valdemar Grešík a děčínská zastupitelka Šárka Zimová-Dostálová.

zelenybanner

 

 

 

Pro toho, kdo chce vědět více:

Pořad České televize Nedej se o Natuře 2000, biodiverzitě i Labi:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/211562248420011-nedej-se/

Pořad Nedej se o stavbě jezů na Labi:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/211562248420009-nedej-se/

Podívejte se, jak se chová voda v krajině:
arnika.org/krajina

Banner-stika

Sledujte nás: