V ostravské spalovně nebezpečných odpadů provozované společností SUEZ Využití zdrojů došlo ve čtvrtek 13. 6. k požáru. Nad jednou z hal byl kolem osmé hodiny ranní k vidění černý dým.
„Příčinou byla podle našich zjištění nekázeň zákazníka, který porušil podmínky našeho zařízení týkající se obsahu odpadu. Při procesu přejímky odpadu v souladu s provozním řádem nedošlo ani při pečlivé kontrole k odhalení odpadu, pravděpodobně s obsahem sodíku, který reaguje s jakoukoli vlhkostí. Tím došlo v příjmové sekci k zahoření, které bylo během několika minut uhašeno,“ uvedla k incidentu Kateřina Kodadová, mluvčí společnosti SUEZ Využití zdrojů. Dodala také, že o události byly informovány příslušné orgány státní správy. To vzápětí potvrdila Jana Jandová z České inspekce životního prostředí (ČIŽP), která uvedla, že vše proběhlo „v souladu se zákonem o ochraně ovzduší“.
Ačkoli společnost SUEZ Využití zdrojů veřejnost uklidnila, že během incidentu nedošlo k žádnému zranění ani k úniku nebezpečných látek do ovzduší nebo vody, někteří odborníci na ekologii z Moravskoslezského kraje k tomu mají oprávněné výhrady. „Obávám se, že vyjádření SUEZu je pouze nervózní výmluva. Nic jako nezávadný dým, který uniká mimo filtrační zařízení, zkrátka neexistuje. Pokud se nedozvíme, jaké konkrétní odpady hořely, můžeme tato prohlášení pokládat pouze za chlácholení laické veřejnosti,“ myslí si například garant programového bodu Životní prostředí z České pirátské strany Jan Nezhyba.
Nejde o první havárii, kterou spalovna v Ostravě prodělala. V dubnu 2017 došlo v důsledku úniku kapalných odpadů z havarijní vany spalovny ke znečištění řeky Odry nebezpečnými ropnými a toxickými látkami. Oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí za to spalovně loni v červenci udělil pokutu 980 000 korun. Od května minulého roku při tom ostravská spalovna usiluje o možnost rozšíření a navýšení své kapacity z 25 000 na 45 000 tun nebezpečného odpadu ročně.