V posledních deseti letech byly největším producentem skleníkových plynů v ČR Elektrárny Prunéřov

10.12.2015 - Praha | Tiskové zprávy
Elektrárny Prunéřov jsou největším současným producentem skleníkových plynů v ČR
Petr Štefek
Osmdesát miliónů tun skleníkových plynů vypustily za 10 let Elektrárny Prunéřov společnosti ČEZ v Ústeckém kraji a suverénně si tak zajistily místo v čele žebříčku největších českých průmyslových zdrojů těchto látek. Ten nově Arnika sestavila na základě dat z Integrovaného registru znečišťování (IRZ) a za použití vlastní aplikace Znečišťovatelé pod lupou. V průběhu pražské mezinárodní konference „Máme právo vědět a vyjádřit se“ tak Arnika zdůrazňuje užitečnost práce s otevřenými daty o životním prostředí a právo veřejnosti na tyto informace. Na konferenci k tomuto tématu vystupuje celá řada zahraničních odborníků a aktivistů.

„Skleníkové plyny jsou nyní v souvislosti s klimatickou konferencí v Paříži zásadním tématem. Ne každý ale ví, že díky otevřeným datům, se kterými pracuje naše aplikace Znečišťovatelé pod lupou, se může kdokoli přesvědčit, zda je v jeho okolí velký průmyslový zdroj těchto plynů nebo jiných látek. Tento žebříček proto chápeme především jako ukázku užitečného použití veřejně přístupných dat o životním prostředí. Od tohoto tématu se také odvíjí celá konference Máme právo vědět a vyjádřit se,“ říká k novému žebříčku mluvčí Arniky Jan Vávra.

Čtvrteční mezinárodní konference se účastní šest zahraničních odborníků a aktivistů z pěti zemí. Bill Menrath z USA, který je uznávaným vědcem a odborníkem specializujícím se na detekci těžkých kovů a metody sanace oblastí znečištěných těmito kovy. Guðmundur Ingi Guðbrandsson dorazil do Prahy jako zástupce islandské nevládní organizace Landvernd a promluvil o tom, jaké jsou na Islandu podmínky účasti veřejnosti při rozhodování v otázkách životního prostředí. Penchom Saetang a Nicha Rakpanichmanee se pražské konference účastní za thajskou nevládní orhanizaci EARTH jejíž hlavní agendou je průzkum průmyslového znečištění a podpora komunit, které jsou tomuto znečištění vystaveny. Katarina Krinulovic ze srbské neziskové organizace ALHem, která se zaměřuje na podporu bezpečného nakládání s chemickými látkami a zahájila kampaň na ochranu spotřebitelů „Bojuj o to vědět!“. Đana Alibegović přijela do Prahy z Bosny a Hercegoviny, kde jako právní poradkyně organizace Eko Forum Zenica často pomáhá lidem a komunitám v blízkosti největšího lokálního znečišťovatele, místní výroby u nás dobře známé společnosti ArcelorMittal.

Žebříček největších průmyslových zdrojů skleníkových plynů v ČR za 10 let na konferenci představil RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky jako praktickou ukázku práce s aplikací Znečišťovatelé pod lupou. Za elektrárnou Prunéřov se na druhém místě umístila Elektrárna Počerady, která za své umístění vděčí 62 miliónům tun vypuštěných skleníkových plynů. Téměř 45 miliónů tun těchto látek vyprodukoval provoz ocelárny ArcelorMittal Ostrava a.s., které tak patří třetí příčka.

 

Největší průmyslové zdroje skleníkových plynů v ČR v součtu za 10 let (2005 – 2014) – podle jejich hlášení do Integrovaného registru znečišťování

Vlastník (provozovatel) Provozovna Kraj celkem tun za 10 let
ČEZ, a.s. Elektrárny Prunéřov Ústecký kraj 80 060 969  
Elektrárna Počerady, a.s. Elektrárna Počerady Ústecký kraj 62 664 444  
ArcelorMittal, a.s. ArcelorMittal Ostrava a.s. Moravskoslezský kraj 44 773 158  
Sokolovská uhelná, a.s. Sokolovská uhelná, právní nást.,a.s.-zprac. část (Vřesová) Karlovarský kraj 43 131 353  
Unipetrol UNIPETROL RPA Ústecký kraj 37 008 872  
ČEZ, a.s. Elektrárny Tušimice Ústecký kraj 36 555 620  
ČEZ, a.s. Elektrárna Mělník Středočeský kraj 34 143 127  
Elektrárna Chvaletice a.s. Elektrárna Chvaletice Pardubický kraj 32 511 632  
Třinecké železárny, a.s., Provozovna Třinec Moravskoslezský kraj 26 012 280  
Elektrárny Opatovice, a.s. Elektrárna Opatovice Pardubický kraj 23 949 672  
ČEZ, a.s. Elektrárna Dětmarovice Moravskoslezský kraj 23 006 929  
ČEZ, a.s. Elektrárna Ledvice Ústecký kraj 19 896 323  
ČEZ, a.s. Teplárny Hodonín, Poříčí, Tisová - lokalita Tisová Karlovarský kraj 17 292 439  

 

EU logo            GGF             MZP logo RGB v2

loga-fondnno-nros-partnestvi-eeagrants-mala-rgb

www.fondnno.cz  - www.eeagrants.cz

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí