Zachraňme kriticky ohroženou antilopu sajgu!

7.11.2016 - PRAHA | Články
Na náhorní plošině Usťjurt v západním Kazachstánu žije velké množství ohrožených živočichů včetně vymírající antilopy sajgy. Úředníci a těžaři zde přesto chtějí povolit dobývání zemního plynu.Spolu s nevládními organizacemi v Kazachstánu a odborníky navrhujeme, aby byla plošina Usťjurt zapsána na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a dostala se pod jeho ochranu. Podepište petici Zachraňme sajgu, ať je náš hlas sylšet co nejvíc!

Stáda antilop si stepi Usťjurtu oblíbila jednak pro dostatek vegetace, jednak proto, že široko daleko nejsou žádná lidská sídla. Poté, co se podařilo značně omezit pytláctví, jde o učiněný zvířecí ráj. Díky desítkám let vybíjení se však antilopy dostaly na Červený seznam a patří k nejohroženějším zvířatům světa. Pokud nic neuděláme, už naše generace může být svědkem jejich vyhynutí.

 

 

 

Na plošině Usťjurt, která sahá od Kaspického až k Aralskému moři, žije posledních devatenáct set antilop. Aby se však v kazachstánských stepích mohly sajgy prohánět i v budoucnu, je třeba rozšířit chráněnou oblast, kam je lidem vstup zakázán a zvířata mají svůj klid. Spolu s nevládními organizacemi v Kazachstánu a odborníky navrhujeme, aby byla plošina Usťjurt zapsána na seznam světového  kulturního a přírodního dědictví UNESCO a dostala se pod jeho ochranu.

Na pomezí Kazachstánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu vznikla už v roce 1984 národní přírodní rezervace. Bohužel tehdy nebyli zcela vyslyšeni odborníci a zvítězil politický kompromis. Ochrana se  vztahuje pouze na strmé útesy, kterými je plošina obklopena, a rovinatou step, kde sajgy žijí, opomíjí.

 

 

Nejsme však jediní, kdo má své plány. Státní ropná společnost KazMunaiGas zveřejnila projekt na těžbu zemního plynu v proláklině Karyn-Žaryk, přesně v místě, kde stáda antilop každoročně zimují. To by byla pro divoká zvířata smrtelná rána. Existují přitom alternativy. Státní rozpočet Kazachstánu je sice závislý na těžbě ropy a plynu, avšak na obrovském území se nachází celá řada ložisek  mimo vzácné přírodní oblasti. Jde například o ložisko Samtyr, jehož otevření navrhujeme jako kompromisní řešení.

 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu