Zákon chránící aleje podepsal prezident

25.9.2009 - PRAHA | Novinky
Ochrana historických stromořadí podél silnic a cest se zpřísní. Novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, jehož součástí jsou i aleje, dnes podepsal prezident Václav Klaus. Novela zákona ruší nesystémové výjimky pro silničáře, kteří mohli v minulých letech kácet bez povolení.

„Jsme velmi rádi, že aleje se skutečně dočkají potřebné ochrany. Tuto zimu snad již nebudeme svědky plošného kácení zdravých stromořadí tak, jako v minulých letech,“ komentoval prezidentův podpis Martin Skalský ze sdružení Arnika. To se snažilo přesvědčit poslance, aby alejím věnovali pozornost. Pod peticí „Zachraňme stromy“ shromáždila Arnika více než pětadvacet tisíc podpisů a předala je poslancům i senátorům.

Podle právní úpravy se bude i o kácení stromů v alejích rozhodovat ve správním řízení. Procesu se tak budou moci účastnit také občanská sdružení a obce. Stromy navíc bude možné kácet pouze v případě jejich špatného zdravotního stavu nebo neřešitelné kolize se stavbami, protože jinak to zákon neumožňuje.

O tom, zda bude kácení v konkrétních případech povoleno, budou ve většině případů obecní a městské úřady. Proti jejich verdiktu bude možné podat odvolání nebo ho napadnout u soudu. Pokud úřady povolí kácení, mohou navíc podle zákona uložit majiteli stromů náhradní výsadbu nových dřevin. Podle Arniky by tak měla být zajištěna kontinuální obnova alejí, do kterých v posledních dekádách zpravidla nikdo nedosazuje nové stromy.

Novela zákona začne platit na počátku roku 2010. Zda skutečně zajistí lepší ochranu stromořadí, tak budeme moci posoudit již tuto zimu, kdy pravidelně dochází k nevětšímu počtu případů kácení stromů.

Banner-stika

Sledujte nás:

Arnika v zahraničí