Zastupitelé proti plánovanému zařízení na zplyňování odpadu v Horním Benešově

3.4.2019 - HORNÍ BENEŠOV | Články
Skládka společnosti SMOLO v Horním Benešově, kde by měla spalovna stát
Foto: Leopold Benda
Takzvané zařízení na ekologickou transformaci odpadu využívající technologii plazmového zplyňování chce v Horním Benešově postavit společnost SMOLO, a to v lokalitě jí provozované skládky. Velkokapacitním zařízením má ročně projít až 360 000 tun komunálního odpadu. Proti tomuto záměru se nyní ohrazují místní zastupitelé.

Ve svém vyjádření k záměru společnosti SMOLO poukazují zastupitelé z Horního Benešova na to, že technologie plazmového zplyňování není provozně dostatečně prověřená. V tomto rozsahu a v podobných podmínkách není totiž úspěšně provozována nikde jinde na světě, naopak se potýká s řadou problémů. Zastupitelé Horního Benešova dále upozorňují také na nedostatečnost místních komunikací, které nejsou připravené na navýšení objemu dopravy spojené s provozem zařízení s tak velkou kapacitou. Společnost v tomto ohledu počítá s výstavbou obchvatu kolem Horního Benešova, který chce v budoucnu využít pro dopravování odpadu a dalších materiálů do areálu, podle zastupitelů však s touto možností nelze kalkulovat dřív, než bude obchvat skutečně stát. Autoři záměru naopak zcela ignorují možnost výstavby ZEVO v nedalekých Dětmarovicích a v Ostravě, o kterých se rovněž mluví. V případě realizace některého z těchto projektů by zřejmě došlo k výraznému úbytku odpadu, který by SMOLO mohlo pro své zařízení využít. V neposlední řadě se zastupitelé bojí také dopadů na životní prostředí.

Negativní vyjádření putovalo na Ministerstvo životního prostředí také z Bruntálu. „Znepokojují nás nezodpovězené otázky týkající se vlivů na obyvatele a veřejné zdraví, na ovzduší, na vodu, její kvalitu, množství a hydrogeologické poměry, vlivů na dopravu a také na krajinu,“ uvedl pro iDNES starosta Bruntálu Petr Rys a pro webové stránky města Bruntál dodal: „Chceme do procesu vstoupit, chceme mít všechny informace o něčem, co může výhledově zásadně ovlivnit život nejen v Bruntále, ale i v obcích celého regionu.“ Ve stejném duchu se vyjádřila například také starostka nedalekých Starých Heřminov Daniela Skotnicová. „Silnice neodpovídají tonáži ani množství aut. V záměru je provoz i v noci, jsme proti,“ uvedla pro iDNES.

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu