en ru

Zbytečně pokácené břízy v Rokycanech

30.3.2009 - Jan Sedláček | Váš příběh - Stromy
V ulici Josefa Růžičky v Rokycanech stála alej 18 zcela zdravých bříz. Bohužel byly v roce 2007 zbytečně pokáceny, prý kvůli stavbě kauflandu, který zde za několik měsíců opravdu vyrostl. Je ovšem vidět, že stavba tohoto bezesporu zbytečného supermarketu se mohla obejít i bez kácení.

V Rokycanech bylo už před kácením bříz mnoho supermarketů, víc, než bylo potřeba. Jeden z nich je i Lidl - a právě Rokycany jsou městem, kde v roce 2000 začala pokácením dvou staletých dubů kauza Lidl - kácení stromů.

V Rokycanech měl být ovšem postaven další supermarket - Kaufland. Původně měl stát za alejí bříz (břízy byly ve velmi dobrém zdravotním stavu, bylo jim asi 40 - 50 let, ale mohly žít dalších alespoň 30 let). Pak se ovšem (nechápu proč) rozhodlo, že se 16 z 18 bříz bude kácet. Bohužel, než jsem stačil zareagovat, břízy byly pokáceny. Bydlím přímo v té ulici, a proto jsem byl velmi naštvaný, když stromy pokáceli. Břízy poskytovaly velmi příjemný stín, a navíc zachycovaly prach a tím pročišťovaly ovzduší.

U kauflandu sice bylo vysazeno několik tureckých lísek, ale ty ani zdaleka nestačily nahradit alej bříz, ze které zbyly pouze dvě. Z kdysi velmi pěkné uličky se stalo nejošklivější místo v Rokycanech.

A není to jediný případ zbytečného kácení v Rokycanech - kácet se zde bohužel nepřestalo, padlo mnoho stromů, které nikoho neohrožovaly a ještě mohly žít mnoho let, a z původně velmi pěkného města se stalo město s nedostatkem zeleně. Jen při stavbě kruhového objezdu na Železné bylo zbytečně pokáceno několik zdravých stromů a ani nová výsadba nemohla tuto ztrátu dostatečně pokrýt. A tuto zimu bylo pokáceno mnoho dalších stromů, hlavně okolo Práchovny. Doufám, že už kácení skončilo, a že se zde vysází více stromů a keřů…