ZEVO Mělník utrpělo v referendu drtivou porážku

22.9.2018 - HORNÍ POČAPLY | Tiskové zprávy
Ilustrační foto z veřejné besedy v Horních Počaplech v únoru 2018
Ivo Kropáček (Hnutí Duha)
Obyvatelé Horních Počapel a Křivenic řekli v místním referendu jasné NE zamýšlené výstavbě ZEVO Mělník, které má pálit komunální odpad z celého Středočeského kraje. V referendu hlasovalo přes 49 % oprávněných voličů a téměř 95% z nich se vyjádřilo proti výstavbě této obří spalovny odpadů. Výsledek referenda je platný a závazný jak pro současné, tak pro budoucí vedení obce.

Vyplývá to z oficiálního zápisu o konání referenda zveřejněného hned 21. září 2018 večer po sečtení odevzdaných hlasovacích lístků. Jde o první referendum o spalovně odpadů v České republice, které je platné a lidé se vyslovili proti její výstavbě.

„Mám z výsledku referenda velkou radost. Doufám, že nové vedení obce udělá vše pro to, aby tady megaspalovna odpadů nevznikla. Obec by neměla s její výstavbou souhlasit v navazujících řízeních a také by neměla schválit případnou změnu územního plánu, kterou ČEZ kvůli výstavbě spalovny potřebuje,“ komentovala výsledek referenda a závazek z něj plynoucí Hana Beranová ze spolku Ekozahrada pod věží a členka petičního výboru iniciativy Stop spalovně Mělník.

ČEZ i premiér Babiš slíbili respektovat rozhodnutí obce

„ČEZ by měl od projektu upustit. Alespoň, pokud máme brát vážně prohlášení jeho představitelů z veřejného projednávání, že proti místním obyvatelům nepůjdou,“ řekla Beranová. Stejně se vyjádřil i premiér Andrej Babiš, který na jaře před elektrárnou prohlásil: „Když to ty obce nebudou chtít, tak se to tam nepostaví.“

„Lidé hlasovali pro lepší prostředí pro svoje děti,“ přivítal výsledek referenda Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika a dodal, „Spalovna by v případě výstavby znamenala ekologickou zátěž pro už tak dost zkoušený region a další nakládání s popelem, struskou a popílkem obsahujících toxické látky nejen pro něj.“

„Výstavba spalovny by znamenala, že nám před okny budou jezdit obrovská kvanta nákladních aut. Dopravní zátěž je podle mne i jedním z důvodů, proč lidé tady v Křivenicích a Horních Počaplech se záměrem ČEZu nesouhlasí,“ dodala Beranová.

Referenda mají smysl

Projekty, které mají vliv na životní prostředí, se stávají předmětem místního referenda často. O stavbě spalovny odpadů hlasovali například v roce 2016 v Jihlavě. Hlasující se výraznou většinou vyslovili proti její výstavbě a dali přednost vyšší recyklaci odpadů před jejich spalováním. Přestože referendum nebylo platné, protože se hlasování nezúčastnil dostatečný počet voličů, měl výsledek vliv na další rozhodování politiků ve městě i na úrovni kraje.

Výsledky jiných referend ovšem závazné jsou: V roce 2000 se například v Táboře lidé v místním referendu postavili proti výstavbě silnice přes botanickou zahradu anebo v roce 2013 se Plzeňané vyslovili proti stavbě obchodního centra, které by znamenalo zvýšenou dopravní zátěž lokality.

 


[i] http://www.hornipocaply.cz/uredni-deska/oznameni-o-vysledku-hlasovani-v-mistnim-referendu-v-obci-horni-pocaply-konenem-dne-2192018-5130.html

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí