Ministerstvo dopravy připravuje dva zákony, které výrazně omezí účast veřejnosti při stavebních řízeních a také umožní stavět dálnice už v době, kdy bude teprve probíhat soud s majitelem o ceně jeho pozemku. Ministerstvo tím chce zrychlit projektování dálnic.
Přemysl ČECH, moderátor
Ministerstvo dopravy připravuje dva zákony, které výrazně omezí účast veřejnosti při stavebních řízeních a také umožní stavět dálnice už v době, kdy bude teprve probíhat soud s majitelem o ceně jeho pozemku. Ministerstvo tím chce zrychlit projektování dálnic.
Jakub LINKA, redaktor
Když nemáme dost peněz na dálnice, budeme je alespoň rychleji připravovat. Superkoncepce ministerstva dopravy říká jasně, účast veřejnosti na povolovacích řízeních bude omezena na nezbytně nutnou míru a zároveň se rozšíří počet staveb, na které nebude potřeba stavební povolení.
Jakub PTAČINSKÝ, mluvčí ministerstva dopravy
V žádném případě to neznamená, že by se omezovala pravomoc ekologických organizací k tomu, vyjadřovat se k těm projektům. Jde spíše o to zamezit neustálému odvolávání a zneužívání toho institutu z řad občanů, kteří s tím projektem nemají nic společného.
Zora KASIKOVÁ, mluvčí Arnika
Kvůli prosazení dopravních staveb není možné omezit obecně účast veřejnosti. Lidé se smí vyjadřovat a měli by se vyjadřovat k tomu, co se jejich životního prostředí týká.
Jakub LINKA, redaktor
Nejlepším příkladem je dálnice D 8 mezi Prahou a Ústí nad Labem. Ředitelství silnic a dálnic podcenilo přípravu stavby. Nepočítalo v původním plánu také s variantou s dlouhým tunelem a výsledek? Víc než 20 žalob ekologických sdružení dostavba 16 kilometrového úseku je zablokovaná a soud zrušil územní rozhodnutí.
Zora KASIKOVÁ, mluvčí Arnika
To, že se dopravní stavby zdržují, není otázkou toho, že se jich účastní občanská sdružení, ale jednak toho, že úřady dělají prokazatelné chyby a že se dlouhou dobu stáhnou soudy.
Jakub LINKA, redaktor
I proto chce ministerstvo vytvořit jeden stavební super úřad, který by o dálnicích rozhodoval. To ale není všechno. Pracuje také na novém zákonu o vyvlastnění. To znamená, že dnes už legendární spor se statkářkou Ludmilou Havránkovou, která přes 10 let brání dokončení dálnice D 11 do Hradce Králové, by se nemělo opakovat.
Jakub PTAČINSKÝ, mluvčí ministerstva dopravy
Drtivá většina sporů se vede o cenu, nikoliv o to, zda se může nebo nemůže stavět a bude z tohoto vycházet. To znamená, nebude to mít vliv na to, zda vyjedou nebo nevyjedou stroje.
Miroslav UCHYTIL, starosta, Chlumec nad Cidlinou /KDU-ČSL/
Já bych velice apeloval na to, aby se skutečně přestalo neustále o tom jen tak mluvit a aby ten zákon o liniových stavbách byl urychleně vnesen do poslaneckých lavic.
Jakub LINKA, redaktor
Do poloviny roku by se měly oba zákony dostat k poslancům do sněmovny. Platit by mohly od příštího roku.
Přemysl ČECH, moderátor
A podrobněji Dan Vondrouš ze Zeleného kruhu. Dobrý večer, vítejte u nás. Já předpokládám, že vy toto omezení odmítáte. Na druhou stranu slyšeli jsme, že takové ty pravomoce ekologických organizací by neměly být dotčeny. Čili co vám vadí nejvíc?
Dan VONDRUŠ, Zelený kruh
Tak především místní občanská sdružení mají být vyloučena z tisíců řízení, která dnes se v celé republice vedou, respektive z možnosti účastnit se v těchto případech, které je vždycky nevyužívají a budou také jim zbývat zhruba desítky řízení, kde by se účastnit mohly, ovšem pouze jako pozorovatelé nebudou moci nahlížet do spisu, nebudou moci žádat o nějaké opravné prostředky, doplnění podkladů, odvolávat se a tak podobně.
Přemysl ČECH, moderátor
Nicméně jsme tady na ekonomické půdě a ekonomicky rozumím tomu argumentu, že es bude stavět jednodušeji, tedy rychleji, tedy možná jsem naivní, ale myslím si, že levněji. To pro vás není argument?
Dan VONDRUŠ, Zelený kruh
K tomu tato opatření nesměřují. K tomu směřuje například vytvoření centrálního stavebního úřadu a odstraňování chyb, které úředníci dělají a také by k tomu směřovala opatření ke zrychlení práce soudů, která zatím žádná navržená nejsou. Ale samotné vyloučení těch místních občanských sdružení z menších rozhodování o menších stavbách opravdu k žádnému pokroku hlavně u těch liniových staveb nepovede.
Přemysl ČECH, moderátor
Rozšíří se také počet staveb, které bude možné stavět bez stavebního povolení. Sníží se počet stavebních úřadů. To na mě působí jako snaha o omezení, o snížení administrativní zátěže. Také tohle pro vás není argument?
Dan VONDRUŠ, Zelený kruh
Tohle je v pořádku, omezení těch zbytečných úkonů a zkvalitnění práce stavebních úřadů v tom, že jich bude méně a budou pracovat lépe. To je určitě dobrá cesta, ale to vyloučení veřejnosti je opravdu od listopadu 1989 poprvé, kdy tato vláda se pokouší o razantní seškrtání občanských práv.
Přemysl ČECH, moderátor
Ten další významný posun, ten je v případě toho zákona o vyvlastnění, kde vlastně ten stát, zájmy státu jsou nadřazeny nad zájmy jednotlivce, v tuto chvíli až začne platit, ale na druhé straně zase stát chce o té ceně vyjednávat. Je to podle vás v pořádku?
Dan VONDRUŠ, Zelený kruh
Není to fér vůči vlastníkům půdy. Je zase překvapivé, že právě pravicová vláda přichází s takovýmto zásadním útokem na vlastníky.víme dnes, že 20 let po listopadu ještě spousta vlastníků nemá vypořádány vztahy k pozemkům, nemá zaplacené zastavěné pozemky mnoho desítek let a teď, pokud by takováto situace nastala i u mnoha dalších staveb, nedovedu si představit, jakým způsobem bychom my vysvětlovali v demokratické Evropě náš postup.
Přemysl ČECH, moderátor
Lze podle vás vůbec připravit takovou legislativu, která by na jedné straně zbytečně ty stavby a rozhodování neblokovala, na druhé straně přeci jen tam ponechala určitou kontrolu veřejnosti nebo tyto dvě věci jsou neslučitelné. Jak by to mohlo podle vás vypadat.
Dan VONDRUŠ, Zelený kruh
Určitě je to slučitelné těmi základními překážkami. Je špatná kvalita rozhodování úředníků. Tam je možné dosáhnout různými úpravami zlepšení, je to zdlouhavé rozhodování soudů, tam je zase možné mít specializované soudy. Je možné to rozhodování zjednodušit a zrychlit. To jsou ty základní překážky. Ona účast veřejnosti se obvykle odehrává v rámci několika málo dnů, 15 až 30 dnů, kdy se ta veřejnost vyjádří a pak už do toho procesu nezasahuje. Takže tam ta úspora je naprosto minimální.
Přemysl ČECH, moderátor
Díky za vaše názory, hezký večer.