Vítejte v Sodomě. Ghanské šrotiště se za účasti Arniky představí na festivalu Jeden svět 2019

28.2.2019 - ČR / kraje | Novinky
"Tvůj smartphone už je tady."
Foto: Welcome-to-sodom.com
Přezdívají tomu místu Sodoma a věčně nad ním visí oblak zplodin. Na každém kroku to tu však cinká kovem. A kde cinká kov, cinkají peníze. Právě ty sem lákají muže, ženy i děti z širokého okolí. Na recyklaci šrotu tu stojí celý hospodářský ekosystém, v němž má každý účastník své specifické místo. A také svůj příběh.

Takto snímek z prostředí největší světové skládky elektrošrotu představuje oficiální text. Během festivalu dokumentárních filmů o lidských právech můžete Vítejte v Sodomě vidět celkem 25krát, z toho třikrát v Praze. Termíny všech projekcí dokumentu najdete na stránkách festivalu Jeden svět.

Minimálně tří regionálních promítání se zůčastní také naši kolegové z programu Toxické látky a odpady. Návštěvníkům projekce přiblíží svou zkušenost z pravděpodobně nejslavnějšího šrotiště na světě, které je důsledkem "NIMBY" odpadové politiky vyspělých zemí, včetně států Evropské unie. Arnika se do Ghany vypravila v prosinci 2018 a navštívila vedle jiných tamějších toxických hot spotů i právě Agbogbloshie - jak to tam vypadá, zjistíte v krátké reportáži nebo z fotogalerie.

 A kdy a kde si s námi můžete (p)o filmu promluvit?

22. března, 17:00 – Český Krumlov (Městské divadlo, Horní Brána 2)

24. března, 17:15 – Havlíčkův Brod (Klub Oko, Smetanovo náměstí 30)

4. dubna, 21:00 – Třinec (Knihovna Třinec, Lidická 541)

6. dubna, 17:30 – Mladá Boleslav (Ekocentrum Zahrada, Jaselská 1475)

7. dubna, 17:00 – Pelhřimov (Hotel Slávie, Masarykovo nám. 29)

Rakouský snímek režisérů Christiana Krönese a Floriana Weigensamera vypráví příběhy z nechvalně proslulého šrotiště "formou rozmáchlých výjevů ze života celé komunity i intimnějších vhledů do nitra vybraných aktérů, kteří nás hlasem mimo obraz provázejí svým světem. Světem, kde se špína podivuhodně splétá s barevností, prach s lyrikou a apokalyptičnost s magickým realismem," uvádí popis.


 

Podívejte se na profil dokumentu Vítejte v Sodomě na stránkách festivalu Jeden svět, na oficiálním webu filmu, na ČSFD.cz nebo na IMDb.

Banner-stika

Sledujte nás: