Aleje se dočkaly lepší ochrany

Kampaň Arniky „Zachraňme stromy!“ oslavila první úspěch už v roce 2009, kdy byla přijata novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která zaručila alejím lepší ochranu. Byla zrušena možnost kácet aleje bez řádného povolovacího řízení pouze na tzv. ohlášení. V roce 2010 se nám pak podařilo přesvědčit správu silnic Vysočiny, aby přistoupila k bezpečnému značení alejí.

Součástí naší kampaně jsou i akce „Natírat a chránit“. Členové a dobrovolníci Arniky natřeli během uplynulých let pět alejí bílými bezpečnostními pruhy. Konkrétně šlo o víc než 600 stromů v alejích u obcí Skřípel, Třešť, Žižkovo Pole, Dolní Tošanovice a Uherský Ostroh.

Na jednání u kulatých stolů jsme pozvali zástupce krajských správ a silnic a arboristy. Cílem bylo najít vhodná řešení pro údržbu alejí a její financování. Vydali jsme také metodickou publikaci „Koncepce stromořadí v české krajině“, kterou jsme zdarma poslali krajům a dalším úřadům. Brožura je pro zájemce stále kdispozici.

Naše aktivity si získaly velkou veřejnou podporu. Petici „Zachraňme stromy“ podepsalo přes 30 000 lidí.

V kampani dále pokračujeme. V současné době vypracováváme statistiky vykácených stromů, mapujeme stav alejí v ČR a snažíme se přesvědčit odpovědné úředníky, aby se vyhnuli zbytečnému kácení zdravých stromů.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu