V dubnu 2005 došla obyvatelům obce Libouchec u Děčína trpělivost a vyšli demonstrovat. „Znám cementovou studánku, kde betonový je vřes“ – „Chceme čistou vodu“, hlásaly narychlo namalované transparenty v průvodu desítek místních obyvatel, kteří vyrazili přímo na stavbu dálnice D8, aby se stavbyvedoucích zeptali osobně, proč ničí okolní přírodu. Zjistili totiž, že dělníci vymývají v potoce stavební stroje od zbytků betonu. Teprve po tomto radikálním projevu občanské nespokojenosti se po měsících nečinnosti rozhýbala policie i státní úřady a začaly řešit zoufalý stav Jílovského potoka. Demonstrace nakonec dopomohla k tomu, že se znečišťování zastavilo a provinilé firmy dostaly vysokou pokutu.
Jílovským potokem v těsném sousedství obce protékala od února 2005 voda bílá jak mléko, cementové vrstvy se usazovaly na kamenech v korytě potoka. „Původně šlo o chovný potok, dnes z něj zmizeli pstruzi i všechny rostliny. Zjistili jsme, že do potoka pravidelně uniká cement nebo beton,“ řekl zástupce místních obyvatel Daniel Kadlec. „Vodou z potoka zaléváme zahrady, pijí z ní zvířata. Máme z toho strach a nesouhlasíme, aby nám někdo beztrestně znečišťoval životní prostředí,“ dodával Kadlec.
Místní obyvatelé záhy odhalili, že znečištění pochází z nedaleké stavby tunelu Kubačka na dálnici D8 z Prahy do Berlína, přes České Středohoří. Stavební firma Metrostav totiž pravděpodobně čistila vodou z potoka stavební vozidla a špinavou vodu do potoka zase vypouštěla.
Obyvatelé Libouchce se již dříve obraceli na nejrůznější úřady a žádali, aby neúnosné jednání firem zarazily. Podali dokonce trestní oznámení pro poškozování životního prostředí na neznámého pachatele. Policie na místě situaci vyšetřovala, ale přizvaní zástupci Povodní Ohře údajně na staveništi „nezjistili žádné závady“. Lidé se pak obrátili na Centrum pro podporu občanů, které pomohlo celou kauzu dostat do médií a navrhlo další postup pro jednání s úřady sdružení Arnika, které mají v kompetenci ochranu přírody.
Protestující občany na jejich dubnovém pochodu k dálnici nikdo nevyslechl, ačkoliv došli až na stavbu dálnice. Přesto byla jejich akce úspěšná – během několika dní znečišťování potoka skončilo. „Potok je teď mrtvý, kameny pokryté cementem, obnova ekosystému bude trvat možná roky,“ říkal v létě 2005 Daniel Kadlec. „Nicméně jsme moc šťastní, že firmy do něj už nevypouštějí další zbytky betonu. Je akorát smutné, jak dlouho trvalo zjednání nápravy, že k němu bylo zapotřebí vyjít demonstrovat.“ Česká inspekce životního prostředí udělila Metrostavu za vážné poškození Jílovského potoka pokutu milion korun.