Bývalý vojenský prostor mezi obcemi Pístov a Rančířov

Vysočina | Kauzy - Biodiverzita | Aktualizováno 7.11.2012
V tůňkách, které vznikly rozježděním terénu vozidly, můžeme dnes například nalézt vzácné korýše
Malá obec Rančířov u Jihlavy získala do svého majetku po mnoha letech usilování území, dříve dlouhou dobu používané armádou. Ukázalo se, že na první pohled nehezké a zničené plochy jsou životním prostorem pro velmi vzácné živočichy.  V naší republice je takových míst málo, na Vysočině je to lokalita jediná.

blatnice-skvrnitaBlatnice skvrnitá (vpravo)
Blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus) patří k silně ohroženým druhům.

Listonoh letní (níže)

Listonoh letní (Triops cancriformis), kriticky ohrožený korýš. Přední stranu svého štítu používá k rozrývání dna při hledání potravy.

Stejně je to již od vojáků zdevastované...

Mezi obcí Rančířov a Pístov u Jihlavy býval vojenský prostor. Stála zde kasárna, sklady a hangáry. Zbytek sloužil pro cvičení s těžkou vojenskou technikou. Když vojáci odešli, změnil se tankodrom v závodní okruh pro nákladní a osobní terénní vozidla. Dnes se na stejném místě prohánějí terénní motocykly a čtyřkolky.

... tak není co zkazit!

listonohOpravdové ohrožení přišlo ale zjara roku 2006. Od nově stavěného obchvatu Jihlavy začaly přijíždět Tatry plně naložené zeminou.  Stavební firma Colas měla v úmyslu zavést a „zarovnat“ celý bývalý vojenský prostor. Ukázalo se však, že firma postupovala nelegálně. Díky aktivitě místních lidí a několika občanských sdružení bylo zavážení zastaveno.  Mnoho jedinců několika druhů, i zvláště chráněných, bylo ale již zlikvidováno. Objevovaly se další, pro území nevhodné záměry, jako např. stavba průmyslových hal nebo skladovacích prostor.  Nebylo ale možné vyhlásit zákonnou ochranu nejcennějších lokalit, protože pozemky byly v té době stále armádním majetkem, a na území vojenských újezdů se nevztahuje ochrana přírody.

Ke změně došlo až na jaře 2009, kdy pozemky bývalého tankodromu přešly do majetku obce Rančířov. Tehdy začala jednání mezi obcí, Agenturou ochrany přírody a krajiny a terénními jezdci o další podobě území. Arnika se snaží být při těchto jednáních prostředníkem. Zalesnění celé plochy, které obec plánovala, by znamenalo zastínění a zánik unikátních biotopů. Zákaz jízd pro čtyřkolkáře a motocyklisty také.

biologicka-lokalita-vysocina

Jediná lokalita na Vysočině

Unikátní lokalita je zajímavá pro odborníky, turisty i místní obyvatele. Biologické průzkumy ještě nejsou ukončeny, ale již dnes je jasné, že si místo zaslouží zákonnou ochranu.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu