Cementárna v Prachovicích

Pardubický kraj | Kauzy - Spalovny | Aktualizováno 14.12.2020
Pohled na cementárnu v Prachovicích.
Zdroj: archiv Arniky
Cementárna, o které je řeč, se nachází v malé obci Prachovice na Chrudimsku, v těsném sousedství chráněné krajinné oblasti Železné hory. V obci se nachází jeden z největších vápencových lomů v České republice a těžba vápence a jeho zpracovávání (zvláště výroba cementu) jsou pro obec velmi významné. V roce 2015 převzal provoz cementárny mexický výrobce stavebnin Cemex. Kromě výroby cementu cementárna také spaluje takzvané alternativní palivo z odpadů, a to jak z komunálního, tak z celé řady různých průmyslových odpadů. Dodávku a předzpracování odpadů pro cementárnu zajišťuje společnost EcoWasteEnergy (dříve Ecorec). Cementárna má dlouhodobé problémy se silným zápachem, připomínajícím spálené pneumatiky nebo plast, který trápí obyvatele okolních obcí.

Novinky

Cementárna v Prachovicích

ČIŽP rozhodla o nápravném opatření v prachovické cementárně

12.11.2020 - PRACHOVICE
Provoz cementárny v Prachovicích provázejí již řadu let stížnosti místních na intenzivní zápach, který se pravděpodobně line právě z jejího areálu. Cementárna… více zde
Cementárna poblíž severokorejského Manpa (ilustrační foto)

Cementárny jako zdroj toxických látek

15.11.2017 - PRAHA / ALICANTE / UMEA
Univerzitní vědecká pracovnice Nuria Ortuño (Univerzita v Alicante, Španělsko) se zaměřuje na studium emisí z cementáren, pro které je už delší dobu praxí, že… více zde
Cementárna ve městě Fu-šun v čínské severovýchodní provincii Liao-ning (ilustrační foto)

Nebezpečí vzniku nových POPs při zpracování popílků v cementárnách

30.07.2017 - PEKING
V Číně některé cementárny mimo jiné používají při výrobě cementu také popílky ze spaloven komunálních odpadů. Čínští vědci však zjistili, že to způsobuje… více zde

Fotogalerie

Další informace

Problémem zápachu v Prachovicích se mimo jiné zabývá také místopředsedkyně Senátu a pardubická senátorka Miluše Horská (KDU-ČSL) nebo poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). Ten ve Sněmovně přednesl na toto téma interpelaci. Také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) připustil, že z analýzy meteorologických dat o proudění vzduchu může vyplývat, že zápach skutečně vychází z cementárny. Data sesbíraná v časech, kdy si místní lidé na zápach stěžovali, to nasvědčovala ve třetině případů.

 

Cementárna v Prachovicích se řadí mezi největší znečišťovatele Pardubického kraje. Údaje z Integrovaného registru znečišťování ukazují, že cementárna v emisích do ovzduší vypouští řadu lidskému zdraví i životnímu prostředí nebezpečných látek. Jejich množství při tom ve většině případů rok od roku stoupá, případně výrazně variuje (jako je tomu například u rtuti a jejích sloučenin).

 

Skleníkové plyny:

skleníkové plyny

 

Plyny způsobující kyselé srážky:

plyny způsobující kyselé srážky

 

Rakovinotvorné a potenciálně rakovinotvorné látky:

rakovinotvorné a potenciálně rakovinotvorné látky

 

Amoniak:

amoniak

 

Oxidy síry:

oxidy síry

 

Chlor a jeho sloučeniny:

chlor a sloučeniny

 

Rtuť a její sloučeniny:

rtuť a sloučeniny

 

Další informace najdete na Znečišťovatelé pod lupou.

Vývoj kauzy

Místní o problému se zápachem v okolí Prachovic během doby jeho trvání informovali řadu veřejných institucí, od Krajského úřadu a hejtmana Pardubického kraje, přes Správu CHKO Železné hory, až po Českou inspekci životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí a Státní zdravotní ústav. Žádali je při tom o nápravu situace. K té však bohužel ani po mnoha měsících až letech stále nedošlo.

Ministerstvo životního prostředí se sice zabývalo možným šířením zápachu ze 110 m vysokého komína odvádějícího spaliny z rotační pece vyrábějící cementářský slínek, a to tak, že si nechalo vypracovat matematický model šíření zplodin z tohoto zdroje, je však pravděpodobné, že zápach vůbec nepochází z komína. Nasvědčují tomu případy, jako ten ze srpna 2018, kdy byl za ideálních rozptylových podmínek zápach cítit v areálu cementárny přímo pod zmiňovaným komínem.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) byla minimálně od začátku roku 2019 adresátem celé řady hlášení, která na zápach v okolí Prachovic upozorňovala, a která pocházela z vícero sousedních obcí. V jednom případě z července 2020 došlo dokonce na nahlášení možné havárie, protože intenzivní chemický zápach v tomto případě doprovázelo i pálení očí, nosu a úst jeho svědků. V areálu cementárny následně došlo k několika plánovaným i neplánovaným kontrolám – v březnu, dubnu a listopadu až prosinci 2019 a v květnu 2020 – které však nepřišly na nic zásadního.

Teprve poslední kontrola v červenci 2020 vedla k tomu, že si ČIŽP od společnosti Cemex vyžádala některé dodatečné informace o provozu cementárny. Na základě těchto informací pak ČIŽP příkazem z 24. srpna rozhodla o nápravném opatření, jehož realizace by podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) „měla umožnit objektivnější a přesnější sledování procesů v zařízení a tím pomoci identifikovat potenciální zdroje zápachu a přispět k odstranění opakovaných podnětů z okolí Prachovic“, a to do konce října 2020. Podle informací z Oblastního inspektorátu ČIŽP Hradec Králové byl problém k 1. prosinci 2020 odstraněn, s tím však nesouhlasí místní, které i po tomto datu zápach v okolí obce Prachovice obtěžuje v nezměněné míře.

Podepište petici

Podepište petici proti zápachu v okolí obce Prachovice

 

Nás, níže podepsané občany ČR, již třetím rokem obtěžuje odpudivý chemický zápach, který se šíří v závislosti na směru větru od obce Prachovice.

Tímto žádáme o vyšetření, odkud zápach pochází a co obsahuje, a o zamezení jeho výskytu.

Petice je určena hejtmanovi Pardubického kraje – JUDr. Martinovi Netolickému Ph.D.

Petiční výbor: MVDr. Jakub Plachý, Karel Marek, PharmDr. Tereza Machová

Petice vznikla 20. března 2020.

 

Petici proti zápachu v okolí obce Prachovice podepsalo 212 lidí.

Jméno:*
Neplatný Vstup

Příjmení:*
Neplatný Vstup

Ulice a číslo domu:*
Neplatný Vstup

Město:*
Neplatný Vstup

PSČ:*
Neplatný Vstup

E-mail:*
Neplatný e-mail

Telefonní číslo:
Neplatný Vstup

Zaměstnání:
Neplatný Vstup

* Údaje označené hvězdičkou je třeba vyplnit.

Banner-stika

Sledujte nás:

Arnika v zahraničí