Novinky
ČIŽP rozhodla o nápravném opatření v prachovické cementárně
Cementárny jako zdroj toxických látek
Nebezpečí vzniku nových POPs při zpracování popílků v cementárnách
Fotogalerie
Další informace
Problémem zápachu v Prachovicích se mimo jiné zabývá také místopředsedkyně Senátu a pardubická senátorka Miluše Horská (KDU-ČSL) nebo poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). Ten ve Sněmovně přednesl na toto téma interpelaci. Také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) připustil, že z analýzy meteorologických dat o proudění vzduchu může vyplývat, že zápach skutečně vychází z cementárny. Data sesbíraná v časech, kdy si místní lidé na zápach stěžovali, to nasvědčovala ve třetině případů.
Cementárna v Prachovicích se řadí mezi největší znečišťovatele Pardubického kraje. Údaje z Integrovaného registru znečišťování ukazují, že cementárna v emisích do ovzduší vypouští řadu lidskému zdraví i životnímu prostředí nebezpečných látek. Jejich množství při tom ve většině případů rok od roku stoupá, případně výrazně variuje (jako je tomu například u rtuti a jejích sloučenin).
Skleníkové plyny:
Plyny způsobující kyselé srážky:
Rakovinotvorné a potenciálně rakovinotvorné látky:
Amoniak:
Oxidy síry:
Chlor a jeho sloučeniny:
Rtuť a její sloučeniny:
Další informace najdete na Znečišťovatelé pod lupou.
Vývoj kauzy
Místní o problému se zápachem v okolí Prachovic během doby jeho trvání informovali řadu veřejných institucí, od Krajského úřadu a hejtmana Pardubického kraje, přes Správu CHKO Železné hory, až po Českou inspekci životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí a Státní zdravotní ústav. Žádali je při tom o nápravu situace. K té však bohužel ani po mnoha měsících až letech stále nedošlo.
Ministerstvo životního prostředí se sice zabývalo možným šířením zápachu ze 110 m vysokého komína odvádějícího spaliny z rotační pece vyrábějící cementářský slínek, a to tak, že si nechalo vypracovat matematický model šíření zplodin z tohoto zdroje, je však pravděpodobné, že zápach vůbec nepochází z komína. Nasvědčují tomu případy, jako ten ze srpna 2018, kdy byl za ideálních rozptylových podmínek zápach cítit v areálu cementárny přímo pod zmiňovaným komínem.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) byla minimálně od začátku roku 2019 adresátem celé řady hlášení, která na zápach v okolí Prachovic upozorňovala, a která pocházela z vícero sousedních obcí. V jednom případě z července 2020 došlo dokonce na nahlášení možné havárie, protože intenzivní chemický zápach v tomto případě doprovázelo i pálení očí, nosu a úst jeho svědků. V areálu cementárny následně došlo k několika plánovaným i neplánovaným kontrolám – v březnu, dubnu a listopadu až prosinci 2019 a v květnu 2020 – které však nepřišly na nic zásadního.
Teprve poslední kontrola v červenci 2020 vedla k tomu, že si ČIŽP od společnosti Cemex vyžádala některé dodatečné informace o provozu cementárny. Na základě těchto informací pak ČIŽP příkazem z 24. srpna rozhodla o nápravném opatření, jehož realizace by podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) „měla umožnit objektivnější a přesnější sledování procesů v zařízení a tím pomoci identifikovat potenciální zdroje zápachu a přispět k odstranění opakovaných podnětů z okolí Prachovic“, a to do konce října 2020. Podle informací z Oblastního inspektorátu ČIŽP Hradec Králové byl problém k 1. prosinci 2020 odstraněn, s tím však nesouhlasí místní, které i po tomto datu zápach v okolí obce Prachovice obtěžuje v nezměněné míře.
Podepište petici
Podepište petici proti zápachu v okolí obce Prachovice
Nás, níže podepsané občany ČR, již třetím rokem obtěžuje odpudivý chemický zápach, který se šíří v závislosti na směru větru od obce Prachovice.
Tímto žádáme o vyšetření, odkud zápach pochází a co obsahuje, a o zamezení jeho výskytu.
Petice je určena hejtmanovi Pardubického kraje – JUDr. Martinovi Netolickému Ph.D.
Petiční výbor: MVDr. Jakub Plachý, Karel Marek, PharmDr. Tereza Machová
Petice vznikla 20. března 2020.
O spalovnách
Alternativy ke spalování odpadů
Příklady dobré praxe z obcí v ČR
Už více let Nelze tvrdit, že spalovna vyprodukuje méně dioxinů než dům vytápěný uhlím
Fotogalerie havárií spaloven v Evropě a havárií spaloven mimo Evropu
Mapa havárií spaloven v Evropě
Další materiály o spalovnách odpadů ke stažení