Chráněnému Kokořínsku hrozí výstavba spalovny, přestože to zákon nedovoluje

21.11.2012 - LIBEREC / DUBÁ | Tiskové zprávy
Ilustrační foto
Městu Dubá, vstupní bráně do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, reálně hrozí výstavba spalovny, která má využívat v Česku dosud nevyzkoušenou technologii. Vyplývá to z územního rozhodnutí místního stavebního úřadu, které je pravděpodobně v rozporu se zákonem na ochranu přírody (§ 26). O stavbu s líbivým názvem Vědecko-technický park Dubá usiluje společnost PDI. Kvůli možnému konfliktu se zákonem požádalo sdružení Arnika386.54 KB nadřízený Krajský úřad Libereckého kraje o přezkoumání sporného rozhodnutí861.22 KB.

„Jsme přesvědčeni, že cílem firmy je spalovat v zařízení odpad, což je na území CHKO zcela nepřijatelné a nelegální. Z technické dokumentace i webu investora je patrné, že v plánované stavbě má být přesně ta technologie k likvidaci odpadu, kterou se firma PDI snaží prosadit na našem trhu. Investor v technické dokumentaci jasně hovoří o tom, že takzvanou vstupní surovinou mají být materiály na bázi uhlíku, což splňuje i podstatná část odpadů. Podklady si navíc vnitřně odporují,“ komentuje vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj! Matěj Man z Arniky záměry společnosti PDI.

Text podnětu ke Krajskému úřadu Libereckého kraje je přílohou této tiskové zprávy.

Plánovaný technologický park má ležet ve třetí ochranné zóně CHKO Kokořínsko nedaleko obce Dubá. Společnost PDI, která kontroverzní projekt prosazuje, se dlouhodobě a dosud neúspěšně snaží na českém trhu prosadit s technologií plazmového zplynování odpadu. Spřízněná firma se pokoušela záměr realizovat nedaleko Mladé Boleslavi a Stříbra. Pro velký odpor místních obyvatel nakonec zastupitelé shodili projekty ze stolu.

Firma sice tvrdí, že její technologie je zcela bezpečná a bezemisní. Toto své tvrzení však nemohla zatím nijak dokázat ani fakticky doložit. Podobných zařízení ve světě nestojí mnoho, navíc povětšinou jen ve zkušebním provozu. Firma usiluje o stavbu pilotního, ukázkového zařízení, aby prolomila odpor ke své technologii. Pan Grischa Kahlen z vedení PDI a její sesterské firmy Solena při debatě ve Stříbře, kde se snažil projekt obhájit, slíbil, že spalovna s touto technologií bude v ČR stát již velmi brzy. Zástupci investora se chlubili vydaným územním rozhodnutím na území CHKO a slibovali brzkou prohlídku své spalovny. Lidé z Arniky se obávají, že by mohlo jít o zařízení v Dubé. Těmto úvahám nahrává i web projektu Vědecko technického parku.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí