Firma Rumpold zatím spalovnu ve Strakonicích rozšiřovat nebude

10.1.2020 - STRAKONICE | Tiskové zprávy
Foto: Jindřich Petrlík, Arnika
Majitel strakonické spalovny zatím upustil od plánů na rozšíření místní spalovny nebezpečných odpadů a svůj záměr v listopadu stáhnul. Stalo se tak pouhé dva měsíce od startu procesu vyhodnocení vlivu na životní prostředí (EIA).

“Místní obyvatelé žijící v blízkosti spalovny nebezpečných odpadů si mohou pro tuto chvíli oddechnout. Není však vyhráno, proto budeme i nadále situaci kolem spalovny bedlivě sledovat. Místní mají se strakonickou spalovnou už léta problémy, a to hlavně kvůli zápachu, který se z ní line a obtěžuje okolí,” Sarah Ožanová z Arniky. 

Společnost měla v úmyslu navýšit kapacitu zařízení téměř o třetinu, tedy 400 tun odpadů za rok. V podkladech však neuvedla důvody, proč chce pálit více odpadů, ani jaký druh odpadu a odkud ho chce svážet. Bez těchto zásadních informací vůbec nešlo vliv rozšíření spalovny na životní prostředí v rámci procesu EIA vyhodnotit. 

Firma Rumpold nevyhodnotila zdaleka všechny vlivy záměru na životní prostředí, které mohou mít výrazný negativní dopad na zdraví lidí nebo životní prostředí. V projektu tak chyběly záruky, že obtěžující zápach ze spalovny nenabyde na intenzitě nebo nebude docházet k úniku toxických látek do bezprostředního okolí. Arnika na veškeré nesrovnalosti upozornila ve svých připomínkách

„Naší zásadní připomínkou ovšem bylo i to, že modernizovaná spalovna měla podle dat uvedených v oznámení produkovat hmotnostně více odpadů, než by sama spálila, přestože se rovněž podle oznámení měl objem odpadů snížit. To firma Rumpold nijak nevysvětlila,“ upozornil na další problém Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu