Stručná charakteristika
Halogenované organické sloučeniny (AOX) je poměrně široká skupina organických látek obsahující některý z prvků patřících do skupiny halogenů. AOX označuje adsorbovatelné, organicky vázané halogeny. Jedná se o mezinárodně uznávaný parametr pro sledování těchto látek ve vodě; může se jednat o jednoduché sloučeniny jako je chloroform, nebo komplexní látky jako jsou dioxiny. V přírodě se většina AOX přirozeně nevyskytuje, jejich hlavním zdrojem v prostředí je především průmyslová výroba papíru a celulózy. Konkrétní chemické i toxikologické vlastnosti jsou vždy závislé na druhu sloučeniny; souhrnně popsat negativní účinek AOX je prakticky nemožné. Obecně se ale dají tyto látky považovat za toxické pro vodní organizmy, schopné bioakumulace, s různou mírou toxicity pro člověka.
Mezi již méně významné zdroje AOX můžeme považovat také chlorování pitné vody a v podstatě jakýkoliv chemický závod, kde dochází k zpracování chlóru a jiných halogenů. Riziko pro prostředí představují také staré ekologické zátěže a skládky nebezpečného odpadu. Převážná část AOX uniká do prostředí prostřednictvím odpadních vod. Řada AOX jsou těkavé látky.
Podrobná charakteristika
Skupina sloučenin spadající pod toto označení je potenciálně velice široká a je definována již samotným názvem: - halogenované, tedy obsahující některý z prvků příslušných do skupiny halogenů (většinou se jedná o chlór či brom, méně často o jód anebo fluor);- organické = organické sloučeniny. Šíře myšlených látek je trochu omezená způsobem měření a jejich pojetím v zákonných normách. Pro obsah halogenovaných organických sloučenin jsou stanoveny limity v odpadních vodách (jako parametr AOX) a v odpadech (jako parametr EOX). Právě množství různorodé skupiny látek spadajících pod tyto dva parametry se pak ohlašuje do integrovaného registru znečišťování jako "halogenované organické sloučeniny".
Písmena AOX znamenají ‚Adsorbable Organically bound Halogens‘ (adsorbovatelné organicky vázané halogeny), vyjádřené jako chloridy a stanovené příslušnou evropskou normalizovanou metodou (European Standard Method). Hodnota AOX je globálním parametrem, vyplývajícím z použití této standardní metody, který má určit celkové množství halogenovaných organických látek ve vodě. Tento parametr zahrnuje velkou skupinu látek, které mohou být adsorbovány z vody do aktivního uhlí. Může jít o jednoduché těkavé látky jako je např. trichlormethan (chloroform), nebo o komplexní organické molekuly jako jsou dioxiny. Některé z nich vznikají v malých množstvích v přírodě. Většinu látek AOX tvoří molekuly s obsahem chloru, ale vyskytují se také látky AOX s bromem a jodem. Některé AOX se řadí do skupiny těkavých organických látek (VOC). Písmena EOX pro stanovení těchto látek v odpadech znamenají "extrahovatelné organické halogenované látky". K jejich stanovení se používá standardizovaná metoda US EPA 9023.
Jedním z hlavních zdrojů úniků AOX v celém světě je průmysl papíru a celulózy. Při používání chloru a chemikálií s obsahem chloru při bělení vláken reaguje část chloru s organickou hmotou za vzniku chlorovaných organických látek, které mohou být následně vypouštěny s vyčištěnými odpadními vodami a stanoveny jako látky AOX. Významným zdrojem stejných sloučenin v odpadech jsou pak spalovny odpadů, kde se spaluje značné množství látek s obsahem chlóru a bromu. Menší množství AOX vzniká také během běžného chlorování pitné vody, vody pro bazény, chladících vod a užitkové vody v prádelnách. Jiným hlavním zdrojem úniků AOX jsou odpadní vody ze všech průmyslových objektů, ve kterých se vyrábějí nebo používají látky s obsahem chlóru a bromu (chemický půrmysl, povrchová úprava kovů, odpadový průmysl, tiskárny, úrava a čištění textilu atd.). Protože se jedná o poměrně širokou skupinu látek, je těžké je blíže popsat. Více informací o jednotlivých látkách, spadajících do této skupiny najdete na stránkách věnovaných jednotlivým látkám: 1,2-dichlorethan (DCE), Dichlordifenyltrichloretan (DDT), Dichlormethan (DCM), Dioxiny (PCDD/PCDF), Epichlorhydrin, Hexachlorbenzen (HCB), Hexachlorbutadien (HCBD), Hexachlorcyklohexan (HCH), Lindan (γ-HCH), Pentachlorfenol (PeCP), Polybromované difenylétery (PBDE), Polychlorované bifenyly (PCB), Tetrachlorethylen (perchlor), Trichlorethylen, Trichlormethan (chloroform).
V roce 2013 byly v ČR nahlášeny úniky AOX do vody ve výši 46 tun, do odpadních vod pak bylo nadlimitně vypuštěno přes 20 tun těchto látek. Mezi největší znečišťovatele v tomto směru patřila společnost Mondi Štětí, a.s., zabývající se výrobou papíru a celulózy (přes 14 tun AOX do vody).
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Neexistuje žádný přímý vztah mezi hodnotou AOX a toxicitou. Některé z chlorovaných chemikálií určených jako AOX jsou toxické pro ryby a ostatní vodní organizmy i při nízkých koncentracích.
Nadměrné působení chemikálií z této různorodé skupiny může působit na zdraví, přičemž dopady závisí na jednotlivých konkrétních chemikáliích.
Protože se jedná o poměrně širokou skupinu látek, je těžké jejich dopady na lidské zdraví a na zvířata blíže specifikovat. Více informací o jednotlivých látkách, spadajících do této skupiny najdete na stránkách věnovaných jednotlivým látkám (viz odkaz v části "podrobnější charakteristika").
Výskyt v životním prostředí
Mnohé z látek spadajících do skupiny AOX jsou stálé a mají tendenci se akumulovat v organismech (řadí se tedy k tzv. perzistentním organickým látkám). Ve značné části takto stálých sloučenin figurují halogeny (chlór, brom a fluor).
Obr. 1: Obrázek převzatý z práce japonských vědců M. Kawana et al. (1998) ukazuje podíl dioxinů (PCDD/PCDF) a polychlorovaných naftalenů (PCN) na celkovém obsahu extrahovatelných halogenovaných organických látek obsažených ve zbytcích po spalování odpadů (popelu a popílku). Je vidět, že dioxiny a PCN tvoří jen malou část a zbývající látky zůstávají velká neznámá. Mohou jimi být další sloučeniny jako polychlorované bifenyly, hexachlorbenzen a celá řada dalších látek.
Více informací o jednotlivých látkách, spadajících do této skupiny najdete na stránkách věnovaných jednotlivým látkám: 1,2-dichlorethan (DCE), Dichlordifenyltrichloretan (DDT), Dichlormethan (DCM), Dioxiny (PCDD/PCDF), Epichlorhydrin, Hexachlorbenzen (HCB), Hexachlorbutadien (HCBD), Hexachlorcyklohexan (HCH), Lindan (γ-HCH), Pentachlorfenol (PeCP), Polybromované difenylétery (PBDE), Polychlorované bifenyly (PCB), Tetrachlorethylen (perchlor), Trichlorethylen, Trichlormethan (chloroform).
Synonyma
EOX, EOCl
Limity pro vodu
Povrchové vody:
Tabulka 1c: Normy environmentálni kvality pro specifické znečišťující látky pro útvary povrchových vod a hodnoty přípustného znečištění povrchových vod užívaných pro vodárenské účely, vztahující se k místu odběru vody pro úpravu na vodu pitnou (401/2015 Sb.)
12 μg/l
Pro hodnocení, zda povrchová voda vyhovuje užívání pro úpravu na vodu pitnou, se využijí rovněž ustanovení vyhlášky č. 428/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
25 μg/l NEK-RP
NEK-RP: norma environmentálni kvality vyjádřená jako celoroční průměrná hodnota. Není-li uvedeno jinak, použije se na celkovou koncentraci všech izomerů. Pro každý daný útvar povrchových vod se použitím NEK-RP rozumí, že aritmetický průměr koncentrací naměřených v různých časech průběhu roku v žádném reprezentativním monitorovacím místě ve vodním útvaru nepřekračuje dotyčnou normu.
Odpadní vody
Tabulka 2: Emisní standardy: přípustné hodnoty znečištění pro odpadní vody vypouštěné z vybraných průmyslových a zemědělských odvětví (Nařízení 401/2015 Sb.)
0,5 mg/l Výroba mléčných výrobků
0,5 mg/l Výroba piva a sladu
5 mg/l Úprava a spřádání textilních vláken a příze, tkaní, úprava a výroba textilií
1 mg/l a 1,5 kg/t Výroba sulfitové buničiny
Hodnoty přípustných koncentrací platí podle Prováděcího rozhodnutí Komise o BAT 2014/687/EU pro závody na výrobu buničiny, papíru a lepenky. Hodnota přípustné koncentrace je vyjádřena jako roční průměr. Hodnota vyjádřená v kg/t je vztažena na tunu vyrobené vzduchosuché buničiny o suchosti 90 % nebo na tunu papíru nebo lepenky.
1 mg/l Výroba sulfátové buničiny
5 mg/l a 1,5 kg/t Bělení buničiny sloučeninami chloru
Hodnoty přípustných koncentrací platí podle Prováděcího rozhodnutí Komise o BAT 2014/687/EU pro závody na výrobu buničiny, papíru a lepenky. Hodnota přípustné koncentrace je vyjádřena jako roční průměr. Hodnota vyjádřená v kg/t je vztažena na tunu vyrobené vzduchosuché buničiny o suchosti 90 % nebo na tunu papíru nebo lepenky.
1 mg/l Bezchlorové bělení buničiny
5 mg/l a 0,5 kg/t Výroba papíru a lepenky
0,05 kg/t Integrovaná výroba papíru a lepenky z buničiny z recyklovaných vláken bez zesvětlování21) a 23
Hodnoty přípustných koncentrací platí podle Prováděcího rozhodnutí Komise o BAT 2014/687/EU pro závody na výrobu papíru nebo lepenky při výrobní kapacitě větší než 20 t za den. Hodnoty přípustné koncentrace jsou vyjádřeny jako roční průměr. Ten je dán jako průměr všech denních průměrů vypočítaných v průběhu jednoho roku, vážený podle denního objemu výroby a vyjádřený jako hmotnost emitovaných látek na jednotku hmotnosti vyrobených či vzniklých výrobků nebo materiálů.
Hodnota přípustné koncentrace platná pro výrobu pevného papíru za mokra.
0,05 kg/t Integrovaná výroba papíru a lepenky z buničiny z recyklovaných vláken se zesvětlováním21)
Hodnoty přípustných koncentrací platí podle Prováděcího rozhodnutí Komise o BAT 2014/687/EU pro závody na výrobu papíru nebo lepenky při výrobní kapacitě větší než 20 t za den. Hodnoty přípustné koncentrace jsou vyjádřeny jako roční průměr. Ten je dán jako průměr všech denních průměrů vypočítaných v průběhu jednoho roku, vážený podle denního objemu výroby a vyjádřený jako hmotnost emitovaných látek na jednotku hmotnosti vyrobených či vzniklých výrobků nebo materiálů.
Hodnota přípustné koncentrace platná pro výrobu pevného papíru za mokra.
0,05 kg/t Neintegrovaná výroba papíru a lepenky (s výjimkou speciálních druhů papírů)
Hodnoty přípustných koncentrací platí podle Prováděcího rozhodnutí Komise o BAT 2014/687/EU pro závody na výrobu papíru nebo lepenky při výrobní kapacitě větší než 20 t za den. Hodnoty přípustné koncentrace jsou vyjádřeny jako roční průměr. Ten je dán jako průměr všech denních průměrů vypočítaných v průběhu jednoho roku, vážený podle denního objemu výroby a vyjádřený jako hmotnost emitovaných látek na jednotku hmotnosti vyrobených či vzniklých výrobků nebo materiálů.
Hodnota přípustné koncentrace platná pro výrobu dekorativního papíru a pevného papíru za mokra.
0,05 kg/t Neintegrovaná výroba speciálních druhů papírů papíru
Hodnoty přípustných koncentrací platí podle Prováděcího rozhodnutí Komise o BAT 2014/687/EU pro závody na výrobu papíru nebo lepenky při výrobní kapacitě větší než 20 t za den. Hodnoty přípustné koncentrace jsou vyjádřeny jako roční průměr. Ten je dán jako průměr všech denních průměrů vypočítaných v průběhu jednoho roku, vážený podle denního objemu výroby a vyjádřený jako hmotnost emitovaných látek na jednotku hmotnosti vyrobených či vzniklých výrobků nebo materiálů.
Hodnota přípustné koncentrace platná pro výrobu dekorativního papíru a pevného papíru za mokra.
0,5 kg/t Výroba epichlorhydrinu
0,5 mg/l Výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků
2 mg/l Výroba a hutní zpracování drahých a neželezných kovů
Hodnoty přípustných koncentrací a poměrných množství vypouštěné rtuti jsou uvedeny v tabulce 3 bod 1.2.7 a kadmia v tabulce 3 bod 2.1 této přílohy.
2 mg/l Povrchová úprava kovů včetně plastů:
Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěného kadmia pro elektrolytické pokovování jsou uvedeny v tabulce 3 bod 2.6 této přílohy.
2 mg/l Smaltování
2 mg/l Lakování
2 mg/l Obrábění
2 mg/l Výroba elektrických strojů a zařízení (elektrotechnická výroba)
Hodnoty přípustných koncentrací vypouštěného kadmia pro výrobu galvanických článků a baterií jsou uvedeny v tabulce 3 bod 2.5 této přílohy.
Ostatní limity
Podle vodního zákona (254/2001 Sb.) činí poplatek při překročení 15 kg/rok a 0,2 mg/l 300 Kč/kg.
Tabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
40 | halogenované organické sloučeniny (jako AOX) | 1000 | 1000 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech