Obcházet zákony se nevyplácí ani investorům s ostrými lokty. Bauhaus nedaleko Brna sice stojí, ale nemůže být kolaudován a otevřen. Obyvatelé Ivanovic totiž podali žalobu proti certifikátu autorizovaného inspektora a soud jí přiznal odkladný účinek. Přestože se obyvatelé chtěli ke stavbě vyjádřit, nedostali šanci – investor obešel stavební řízení a prosadil hobbymarket přesto, že odporuje územnímu plánu. Už dříve se stal spor místních s investorem Bauhausu jedním ze symbolů odporu části obyvatel České republiky proti velkým nákupním centrům. Za místní se postavila nevládní organizace NESEHNUTÍ >>
Sdružení Arnika v dalším díle seriálu Občané sobě zveřejňuje příběh těch, kteří se ostrým loktům investora postavili.
Videa vznikají v rámci kampaně „Nenechme se vybagrovat!“, v němž nevládní organizace usilují o zachování práv veřejnosti na účast v rozhodovacích procesech. Důležitá byla jejich role při schvalování novely stavebního zákona, kdy nevládní organizace upozornily poslance a poslankyně na nebezpečný přílepek, jenž hrozil výrazně okleštit občanská práva na účast ve stavebním řízení.
„Od začátku jsme upozorňovali na rozpor stavby hypermarketu s územním plánem a na závažná pochybení v průběhu územního a stavebního řízení, které pak investor úmyslně obešel. Všechny úřady však zaujaly pasivní postoj. Je s podivem, že zatímco my jsme při stavbě našich domů byli pod nekompromisním dohledem a museli jsme respektovat všechny předpisy, vedle neřízeně vyrůstala obří stavba Bauhausu. Věříme, že tento případ ukáže, že arogance mocných není úplně všemocná,“ komentuje se špetkou naděje lékárnice Zuzana Konečná, která na porušování předpisů také upozorňovala.
Podrobnosti o celé kauze najdete na webu NESEHNUTÍ >>
V praxi bývá certifikát autorizovaného inspektora někdy zneužíván k prosazení kontroverzních projektů, proti kterým existuje odpor sousedů a veřejnosti. Upozornil na to i ombudsman a právě Bauhaus označil za jeden ze dvou křiklavých příkladů zneužití tohoto institutu. Dalším byla hrozící zástavba Pankrácké pláně výškovými budovami >>
V případě ivanovického Bauhausu byla snaha o obcházení zákonů patrná od začátku a provází projekt dodnes. Investor například účelově označil část zastavěné plochy jako sklady a zahrady, protože tady územní plán nepovoluje obchodní haly větší než 10 tisíc metrů čtverečních. I na nich ale stojí hobbymarket. Rozdělením stavby na několik etap vypadlo ze hry také Ministerstvo životního prostředí, které by jinak muselo rozhodovat o vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Díky těmto kličkám získal Bauhaus územní rozhodnutí.
Pomoc lidem, kteří se ocitnou v podobné situaci, nabízí sdružení Arnika >>