Jak se bránit toxickému znečištění informují Češi v Kazachstánu

22.7.2014 - PRAHA/ASTANA | Tiskové zprávy
Odběry vzorků půdy u bývalé elektrické stanice Ekibastuz, kde došlo ke kontaminaci PCB z kondenzátorů.
Foto: Ondřej Petrlík
Sesbírali v Kazachstánu přes sto kilogramů vzorků, podíleli se na jejich analýzách, teď jedou s výsledky seznámit místní veřejnost i úřady. Odborníci z Arniky a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze zahajují Expedici Kazachstán bez jedů 2014, při které budou také úřadům nabízet řešení, jak mohou životní prostředí vyčistit a občanům, jak chránit vlastní zdraví. Informační tour zastaví v Ekibastuzu, Balchaši, Temirtau a v okolí řeky Nura. Další vzorky pak odborníci odeberou ve Stěpnogorsku nebo u břehů Irtyše na Altaji. Expedici zakončí odborná mezinárodní konference o toxickém znečištění 7. srpna v hlavním městě Kazachstánu Astaně.

 

„Výsledky rozborů jsou na mnoha místech alarmující, například ve městech Balchaš a Temirtau je na některých dětských pískovištích vysoké množství těžkých kovů, což svědčí o značném znečištění, jež chrlí do vzduchu tamní ocelárny. V okolí Ekibastuzu je zase půda kontaminována látkami, které se v lidském organismu kumulují a působí problémy, jako polychlorované bifenyly anebo dioxiny, v sedimentech Nury pak byly pro změnu vysoké koncentrace rtuti, přitom okolí řeky se hojně zemědělsky využívá. Nově zjištěná data předáme zodpovědným úřadům a budeme na ně apelovat, aby prosadily zastavení dalšího znečišťování. V řadě případů to bude vyžadovat tlak na podniky, aby investovaly do ekologických technologií, jako jsou například účinné filtry. Na celostátní úrovni je pak třeba najít prostředky k sanaci již znečištěných míst, která ohrožují zdraví obyvatel,“ říká vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.

 

„Na začátku devadesátých let přijela řada odborníků, kteří nám pomohli prosadit změny v ochraně životního prostředí a přidali i praktické rady, jak ho zlepšit. Kazachstánským nevládním organizacím jsme nabídli totéž, protože Evropská unie disponuje jednak progresivními technologiemi, jednak řadou úspěšných zkušeností s řešením různých druhů zamoření. Uvědomujeme si nejen to, že s obyvateli Kazachstánu sdílíme nejen část historické zkušenosti a velmi podobné problémy, ale hlavně to, že znečištění nezná hranic. Zejména takzvané perzistentní organické látky cestují na velké vzdálenosti a ohrožují zdraví lidí i v mnoho tisíc kilometrů vzdálených zemích,“ říká koordinátor české části projektu Martin Skalský z Arniky.

 

Příklady zkušeností Arniky s odstraňováním toxického znečištění nejen v Česku jsou například likvidace skládky v Pozďátkách nebo zlešení chemické bezpečnosti v Armenii

 

Na Expedici Kazachstán bez jedů 2014 se vydal tým, ve kterém nechybí vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika Jindřich Petrlík, koordinátor Martin Skalský, expert z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Martin Bystrianský, specialista Arniky na odběry vzorků Jan Nezhyba nebo dokumentarista Ondřej Petrlík. O průběhu cesty bude přímo z Kazachstánu průběžně informovat Vratislav Vozník prostřednictvím facebookové stránky Arniky.

 

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu