Ministerstvo vrátilo dokumentaci k plánované spalovně nebezpečných odpadů v Ostravě k doplnění

18.3.2019 - OSTRAVA | Články
Plánovaná spalovna má pálit hlavně zdravotnický odpad. (Na obrázku ze stávající spalovny v Ostravě.)
Foto: Jindřich Petrlík, Arnika
Podle Ministerstva životního prostředí má dokumentace EIA ke spalovně nedostatky a vrátilo ji firmě SUEZ k dopracování. Ministerstvo společnosti mimo jiné doporučuje upřesnit, jaký odpad chce spalovat, a odkud a v jakém množství jej bude vozit. SUEZ má navíc „upřesnit“ údaje o nárůstu intenzity dopravy, způsobeném rozšířením provozu spalovny, a aktualizovat analýzu toho, jaký vliv bude projekt mít na už nyní značně znečištěné ovzduší v Ostravě a zdraví místních obyvatel.

Jedním z hlavních argumentů, proč by kapacita spalovny měla být navýšená, je velká produkce nebezpečného odpadu v kraji. Nicméně ze současné dokumentace není jasné, jaký typ nebezpečného odpadu se zde vlastně bude spalovat. Právě ono doplnění může ukázat i možnosti pro aplikaci alternativních nespalovacích technologií pro likvidaci nebezpečných odpadů.

Pokud by se ve spalovně měl spalovat především nemocniční odpad, jak doposud argumentoval SUEZ, stávající zařízení s roční kapacitou 25 tisíc tun by bylo pro místní region naprosto dostačující a postačovala by pouze jeho modernizace.

Společnost SUEZ má na doplnění dokumentace EIA a její opětovné předložení ministerstvu tři roky. Pokud tak neučiní, celý proces skončí.

Odkaz na vyjádření ministerstva, zveřejněné v informačním systému EIA, najdete zde.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu