Na natření dolnotošanovické aleje bezpečnostními pruhy přispěli lidé z celého Česka

10.9.2013 - DOLNÍ TOŠANOVICE (Frýdecko-Místecko) | Tiskové zprávy
Alej nedaleko zámku Dolní Tošanovice
Bezpečná jízda alejemi a zachování staletých stromů podél silnic leží na srdci řadě lidí v celém Česku. Za jediný měsíc se totiž vybralo více než 40 tisíc korun, které umožní opatřit 80 jírovců bílými pruhy v aleji poblíž zámku Dolní Tošanovice na Frýdecko-Místecku. Na Plechovku pro alej prozatím přispělo přes 150 lidí ze všech krajů České republiky Pracovníci a dobrovolníci z Arniky tak budou moct natřít mezi 4. a 6. říjnem stromy bílými bezpečnostními pruhy, které významně zvyšují bezpečnost pro řidiče – zejména za tmy nebo zhoršené viditelnosti jim totiž pomáhají držet správný směr.

„Děkujeme všem, kteří na Plechovku pro dolnotošanovickou alej přispěli, i všem těm, kteří peníze stále posílají. Díky dalším financím budeme schopni natřít ne jednu, ale hned dvě aleje. Rádi bychom proto požádali, aby nám lidé poslali tipy, které aleje okolo silnic by si bílé pruhy zasloužily. Výrazné bílé pruhy totiž významně přispívají k pasivní bezpečnosti, stromy je už z daleka vidět a řidičům ukazují cestu. Neocenitelné jsou hlavně za tmy nebo při zhoršené viditelnosti,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

Po zkušenostech z předchozích natírání se ekologové rozhodli, že nejlepší bude použít vodou ředitelnou netoxickou bílou barvu Balakryl. „Na Plechovkou pro alej může přispět opravdu každý. Na natření jednoho stromu potřebujeme jednu plechovku barvy za sto devadesát korun, což je také nejnižší částka, kterou mohou lidé přispět,“ dodává Klemensová.

Stromořadí okolo cest, které se lidé rozhodnou doporučit k natření, mohou také přihlásit do ankety Alej roku 2013. Vybírat vhodnou kandidátku na další bezpečnostní pruhy totiž bude ekologická organizace vybírat i z kandidátek na letošní ocenění. Přihlašovat aleje do soutěžní ankety mohou lidé prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz. Stačí zaslat 1-3 fotografie (nejlépe ve formátu JPEG) a k nim připojit stručný popis a důvod, proč si alej zaslouží pozornost. Nejpopulárnější alej pak vyberou svým hlasováním na internetu sami lidé – tato část ankety bude spuštěna na konci září.

„Stromy rostoucí v alejích podél silnic bývají viněny z toho, že způsobují dopravní nehody. Příčina je ale jinde, protože je to především nepozornost řidičů, neopatrná jízda a nepřiměřená rychlost jízdy, jak dokládají policejní statistiky. K větší bezpečnosti provozu v alejích může přispět kromě bezpečnostních nátěrů s odrazkami i dopravní značení či instalace svodidel,“ vysvětluje mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Natírání aleje na severu Moravy bude probíhat od 4. do 6. října a dárci samozřejmě budou mít možnost, aby si „svůj“ strom natřeli. Arnika také průběžně informuje, jak se daří peníze vybírat, a to přímo na webové stránce http://arnika.org/plechovka-pro-alej. Nevládní organizace už tento způsob pomoci alejím v minulosti použila, když získávala peníze na nátěr aleje z Třeště do Růžené na Vysočině (5). Díky Plechovce pro alej se tehdy povedlo natřít dokonce o jedno stromořadí více, než bylo původně v plánu a i letošní ročník slibuje podobný scénář. Natírání kmenů stromů u silnic bylo v minulosti samozřejmostí, v posledních desetiletích se na něj však pozapomíná.

 

Partneři ankety Alej roku 2013:

Centrum FotoŠkoda
Regionální deník
HaBalon
Bushman

foto skoda

denik
HaBalon
Bushman
 Ruční papírna Velké Losiny
 Dřevotvar
Botanická zahrada hl. m. Prahy 
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK 
 Papirna Velke_Losiny
Drevotvar vyska 
 Botanicka Praha
Botanicka UK 
 PRO-BIO
Hračkárna.cz 

probio logo_www 

HR - logo 

Supported by a grant fromSwitzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union. www.swisscontribution.admin.ch. Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. www.swisscontribution.cz

Swiss Cntrb_NAP

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu