Turismu i přírodě (1) pomůže plánovaná výsadba aleje mezi Štípou a Velíkovou, místními částmi Zlína. Arnika tak navazuje na stovky stromů v už čtyřech krajích, které díky natření reflexními pruhy ochránila před pokácením (2) a zvýšila tak bezpečnosti provozu (3). Podle nevládní organizace ale nestačí jen chránit stávající aleje, stromy je nutné do krajiny vracet a vysazovat aleje nové. Sdružení proto zahajuje „Lopatku pro alej“, sbírku, jejímž cílem je získat dostatek peněz na vysázení třešňové aleje na Zlínsku. Sázet se bude na začátku listopadu a zasadit si svůj strom může každý dárce. Při sázení pomohou i děti ze základní školy ve Štípě.
Přečtěte si další informace o Lopatce pro alej >>
„Za posledních deset let zmizelo od našich silnic přes sto padesát tisíc stromů a to je škoda jak pro přírodu, tak pro nás lidi. Chtěli bychom tento trend zvrátit a přispět svou troškou do mlýna, proto jsme se domluvili s odborem městské zeleně zlínského magistrátu a alej vysadíme. Prosíme každého, kdo má přírodu a stromy rád, aby nám pomohli a přispěli podle svých možností na pomyslnou Lopatku pro alej. Za peníze od dárců nakoupíme stromky, bezpečnostní pomůcky, ochranné prvky stromů, pronajmeme techniku a zařídíme vše k výsadbě aleje,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.
V předchozích letech už Arnika podobnými sbírkami získala dostatek peněz na bezpečnostní nátěry více než pěti set stromů, které pod záminkou bezpečnosti provozu chtěli silničáři pokácet. Celkové náklady na výsadbu, včetně pronájmu techniky, odborného personálu, pracovního času, základního zázemí pro pracovníky a materiálu se budou pohybovat okolo sedmdesáti tisíc korun. Nevládní organizace věří, že se je podaří včas vysbírat a v aleji bude 27 nových třešňových stromů ještě letos.
„Mezi Štípou a Velíkovou byla po obou stranách silnice vysázena švestková, nebo jak se říká na Valašsku trnková alej. Po více než padesáti letech se už ale charakter aleje téměř ztratil, velké úseky jsou bez stromů a zbývající švestky jsou ve velmi špatném zdravotním stavu. Letos budeme muset další stromy vykácet a ty, které zůstanou, už také před sebou nemají moc dlouhý život. Domluvili jsme se proto s místní samosprávou na obnově aleje a začít chceme ještě letos. Pomáhat nám bude nejen Arnika, ale i děti ze školy ve Štípě a další místní obyvatelé,“ říká Věra Jašková z odboru městské zeleně Magistrátu města Zlína.
Lidé mohou konkrétně přispět a Arnika zajistí za:
- 190 korun například rýč a rukavice pro zdatného kopáče;
- 370 korun například ochranu před silným větrem a okusem pro stromky;
- 650 korun vysazení jednoho třešňového stromku;
- 1200 korun vysazení dvou třešňových stromků;
- 2200 korun pracovní pomůcky a malé občerstvení pro dobrovolníky.
A kdo přispěje celých 3700 korun, stane se patronem nově vysazeného třešňového stromu. Každý dárce pak dostane certifikát odpovídající jeho daru.
Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 150 tisíc stromů.
Poznámky:
(1) Jaké služby nám poskytují stromy, a tedy i aleje, je shrnuto v článku na http://arnika.org/co-umi-strom
Neocenitelné funkce alejí jsou pak uvedeny na http://arnika.org/aleje
(2) Bližší informace v tiskové zprávě „Na natření dolnotošanovické aleje bezpečnostními pruhy přispěli lidé z celého Česka“ ze dne 10. září 2013: http://arnika.org/na-natreni-dolnotosanovicke-aleje-bezpecnostnimi-pruhy-prispeli-lide-z-celeho-ceska
Video z akce je na http://arnika.org/ochrana-aleji-pro-rozvoj-regionu-natirani-bezpecnostnich-pruhu-v-dolnich-tosanovicich
(3) Více o bezpečnosti provozu v alejích je k dispozici na http://arnika.org/bezpecnost-provozu-v-alejich
Tipy, jak je možné zvýšit bezpečnost dopravy v alejích, nabízí Arnika na http://arnika.org/jak-zvysit-bezpecnost
Podpořil Program švýcarsko-české spolupráce prostřednictvím Nadace Partnerství / www.swiss-contribution.cz a www.nadacepartnerstvi.cz a Německá spolková nadace pro životní prostředí.